Nápoj Ovocňák si získává Čechy přednostmi, které běžné potraviny ztrácejí. Je pravý původem, jak název napovídá pochází z nejlepšího ovoce a obloukem se vyhýbá všem náhražkám, éčkům a chemii. Vyrábí ho s úspěchem společnost TOKO AGRI ze Zlínska.
"Jako reakce na stále stoupající podíl „nepravých“ potravin v obchodech a na znehodnocování jména výrobců kvalitních surovin a produktů v zemědělské prvovýrobě vznikla v roce 2011 myšlenka produkovat čistý ovocný mošt. Můžeme tak říci, že logicky navazuje na to, co jsme již započali s čerstvým nepasterovaným mlékem. Snaha nabídnout kvalitní potravinu zdravě uvažujícím lidem," řekl Ing. Tomáš Kořínek, ředitel firmy.
"Pro výrobu používáme výhradně ovoce produkované v certifikovaných sadech a nebo při jehož pěstování se využívají ekologicky přijatelné metody s důrazem na ochranu životního prostředí a lidského zdraví. Zde jsou dodržovány přísné podmínky pro použití chemických látek a hnojiv," dodal.
Suroviny pro tvorbu moštů pochází převážně od sadařů z Moravy, případně od dalších českých a slovenských pěstitelů. Celoroční dodávku moštů výrobce zajistí díky skladování jablek ve skladech ULO (ultra low oxygen) bez přístupu vzduchu. Měkké ovoce, které nestihneme zpracovat, zamrazí a postupně zpracovává až do další sezóny. Hlavním cílem je nabídnout kvalitní produkt z českých zemí českému spotřebiteli.
Nabídka je vedle kvality vstupní suroviny postavena na široké škále lisovaného ovoce a zeleniny. K dnešnímu dni TOKO AGRI nabízí 15 druhů ovocných moštů a stále pracuje na přizpůsobování nabízeného produktu potřebám spotřebitele. Vedle 3, 5 a 10 litrových objemů připravuje i produkci menších balení.
Rakouská technologie
"Využíváme technologii špičkového rakouského výrobce Voran. Ovoce a zelenina se před dodáním ke zpracování zbaví všech nečistot ve vodní lázni nebo tlakovou vodou. Těsně před vstupem do útrob stroje navíc jednotlivé kusy obsluha kontroluje a přebírá na válečkové dráze. První strojní operací procesu je rozdrcení ovoce a zeleniny na drobnou frakci. To umožní nejlepší výtěžnost ovocné šťávy. Drobná frakce z drtiče padá přímo do pásového lisovacího zařízení, které průchodem nekonečného pásu po několika válcích vymačká z drtě ovocnou šťávu. Ta je sbírána a čerpána do tanku přes kovový filtr, který zachytí větší části dužniny. Pro dosažení maximální hygieny a trvanlivosti je šťáva z tanku okamžitě ošetřena jemnou pasterací a ještě horký mošt se napouští do speciálních pytlů, kde se po vytěsnění vzduchu zavře ventilem. Vedle vymačkaného moštu zůstává také ovocná sušina, která najde své uplatnění zanedlouho," vysvětlil Kořínek.
Balení, ve kterém dostává mošt dostává na trh, se odborně nazývá bag-in-box. Jeho hlavní předností je schopnost uchovat mošt v nezměněné kvalitě po velmi dlouhou dobu. Jak je to možné? Mošt je po vylisování ošetřen pasterací při 78°C a okamžitě plněn do potravinářského pytle, který je vakuově uzavřen výpustným ventilem. Vak je následně vložen do kartónové krabice, která zabraňuje přístupu světla. Takto vyrobený, ošetřený a uložený mošt je možné skladovat minimálně 6 měsíců, aniž by se změnila jeho chuť, obsah vitamínů a čerstvost.
Obal zamezuje oxidaci, která je hlavní příčinou znehodnocování potravin. Po otevření, čepujete mošt ventilem, který zamezuje přístupu vzduchu do pytle. Pytel se kolem tekutiny totiž smrskává až do úplného vyčerpání svého obsahu. Díky tomu vám vydrží po otevření čerstvý až 4 týdny.
Další výhody obalu:
- Mobilita – „boxík“ je velmi pohodlný při přepravě, nehrozí jeho rozbití jako je tomu u skla. Díky pevnému uchu se dobře nosí.
- Úspora – náklady na balení jsou menší než na skleněné nebo plastové láhve. 5L balení nahrazuje 5 lahví, 5 zátek, 5 etiket. Je tak cenově výhodnější!
- Variabilita – 3 l, 5 l, 10 l, 20 l a na vše stačí jeden jednoduchý obal
- Recyklovatelnost – obal je možné jednoduše rozdělit na plastový pytel s ventilem a karton. Obě části jsou plně recyklovatelné.
- Ekologie – výroba je energeticky velmi jednoduchá, obaly jsou při transportu a skladování velmi kompaktní, na rozdíl od plastových či skleněných láhví a kanystrů jež jsou objemné. Uvádí se, že vliv na znečištění je oproti ostatním variantám obalů nižší o více jak 50%. Nehledě na to, že k výrobě 5 l pytle se spotřebuje v porovnání s 5 l kanystrem o 80% méně plastu.
- Trvanlivost – je zajištěna aseptickým plněním obsahu a čepováním moštu bez přístupu vzduchu (zamezuje oxidaci obsahu).
Chutná a podporuje zdraví
"Novinky jsou hnacím motorem obchodu a zájmu spotřebitele, proto nejnovější kombinací je jablko s rakytníkem, který je považován za obrovský zdroj vitamínu C a mnoha dalších prospěšných látek. Pro ty kteří si chtějí vzít náš produkt na cesty, ke sportování, dětem do školy nebo jen tak do ruky, jsme připravili 200ml balení v podobě pytlíku s brčkem, které se skrývá uvnitř a to hned v 6-ti chuťových variantách. Na trh jej uvedeme začátkem června a jeho dostupnost bude mnohem jednodušší než u stávajícího balení," sdělil Tomáš Kořínek.
"Z avizované spolupráce s Mendlovou univerzitou jsme připravili bezový květ pro letní osvěžení a v záloze máme výtažky z kopřiv, chmele, meduňky a dalších, zdravím prospívajících bylin. Pro cestu na trh vytváříme vlastní obchodní síť a stále hledáme koncové prodejce. S Ovocňákem se setkáte nejen v obchodech potravin, zdravé výživy apod., ale i na farmářských trzích, na potravinářských předváděcích akcích a na regionálních slavnostech, hodech a ochutnávkách," dodal.
Kvalitu produktu ukazují i mnohá odborná ocenění. Ovocnák se může pochlubit oceněním KLASA, Regionální potravina a Perla Zlínska. V současné době běží registrační proces pro získání značky Bio. Nedílnou součástí produkce je i vývoj a zdokonalování výroby pro ještě lepší využití potenciálu, který v přírodních potravinách je. Na tom TOKO AGRI spolupracuje s vysokými školami a první výsledky již brzy přejdou do výrobního procesu.
(red)