Potřetí v rámci MSV proběhne projekt Transfer technologií a inovací, kde technické vysoké školy a výzkumné instituce představují dosažené výsledky a nabízejí spolupráci průmyslovým partnerům. Místem prezentace bude opět pavilon A1, ale novinkou je početná účast Německa zaštítěná Spolkovým ministerstvem vzdělávání a výzkumu, které na MSV vystavuje vůbec poprvé. Ve společné expozici jsou zastoupena přední německá výzkumná pracoviště, vysoké školy a výzkumné a vývojové sítě působící v sektorech strojírenství, mikrosystémová technika, mechatronika, nanotechnologie, automatizace a výrobní, ekologické a informační technologie. Mezi deseti institucemi nechybí věhlasný Fraunhoferův institut výrobní techniky a automatizace IPA, Institut výroby strojů a zařízení Chemnitz ICM nebo specializovaná výzkumná centra Univerzity Sárska, Univerzity Duisburg-Essen, Univerzity Freiburg a Univerzity Hamburg. Účastí na MSV chce Spolkové ministerstvo vzdělání a výzkumu propagovat Německo jako centrum výzkumu a inovací a současně umožnit navázání spolupráce s českými partnery v technickém výzkumu, vědě a ekonomice. V rámci německé prezentace budou od úterý do čtvrtka probíhat kooperační rozhovory organizované ve spolupráci s Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou.
Český výzkum bude v projektu Transfer technologií a inovací zastupovat mj. Akademie věd ČR, která chce touto cestou informovat odbornou veřejnost o výsledcích své práce. Ústav přístrojové techniky na výstavišti představí unikátní zařízení pro metrologii, které s využitím bílého světla zdokonaluje metodu interferometrického měření.
Mezi účastníky projekty opět nechybí ani největší tuzemské technické univerzity, které se pochlubí velmi atraktivními exponáty. Jak ČVUT v Praze, tak VUT v Brně v pavilonu A1 vystaví formulové vozy, které se účastní série Formula Student - nejprestižnější celosvětové soutěže studentů v oblasti automobilového průmyslu. Na obou univerzitách se na výrobě vozů podíleli studenti fakult strojní a elektrotechnické a návštěvníci tak mohou porovnat výsledky jejich práce.
K zajímavým exponátům VUT v Brně dále patří elektromobil „VUT SUPER EL II" na platformě Škoda Superb II nebo záchranářské roboty Orpheus-AC a Orpheus-Explorer využitelné zejména k chemickému průzkumu. Návštěvníky jistě zaujme také robot Scorpio určený do vnitřních prostor, kde díky housenkovým pásům dokáže chodit i po schodech. Jinou zajímavostí expozice VUT bude přenosný rentgenový a CT přístroj SCIOX, s nímž lze pořizovat klasické rentgenové a CT snímky v digitální podobě, ve vysokém stupni rozlišení a za velmi příznivou cenu. Toto studentské řešení zvítězilo v soutěži České hlavičky 2010 a získalo také několik zahraničních ocenění.
Po dvouleté přestávce se na výstaviště vrací dvoudenní veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV, který reaguje na obnovenou poptávku po kvalifikovaných pracovnících zejména v technických profesích. Na straně vystavovatelů se účastní významní zaměstnavatelé z oblasti strojírenství, energetiky, automobilového průmyslu a dalších oborů. Přihlášeny jsou mj. společnosti ČEZ, Sécheron Tchequie, Škoda Auto, Nemak Czech Republic, Škoda JS nebo Škoda Power. Zájemci o práci nebo studijní stáž v technickém oboru se ve dnech 5. až 6. října v pavilonu D mohou setkat s personalisty těchto i dalších firem, porovnat jejich nabídky a ověřit si svou pozici na trhu práce. Zároveň se při této příležitosti uskuteční doprovodný program zaměřený na trendy zaměstnanosti v technických odvětvích. Účastníci jednotlivých seminářů se dozvědí, jaké jsou aktuální požadavky na nové zaměstnance a co nabízejí největší technické firmy v rámci programů pro nováčky a absolventy technických vysokých škol. Veletrh JobFair MSV 2011 podpoří největší studentská organizace v České republice AIESEC.
Problematice lidských zdrojů se věnuje také konference Národní soustava kvalifikací – systém celoživotního učení pro trh práce, kterou ve středu 5. 10. pořádají Hospodářská komora ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Cílem akce je představit zaměstnavatelům a personalistům Národní soustavu kvalifikací jako státem garantovaný a celostátně platný registr kvalifikací uznávaných na tuzemském trhu práce. Nový projekt umožňuje uznávání skutečných odborných znalostí, kompetencí a profesních dovedností nezávisle na tom, jak a kde byly získány – ve škole, v kurzu, samostudiem či vlastní praxí. Národní soustava kvalifikací chce pomoci podnikům se zajištěním kvalifikovaných pracovníků, kteří v současnosti v mnoha oborech chybějí, a zároveň zprostředkovat uplatnění desetitisícům lidí, kteří se marně snaží nalézt o zaměstnání odpovídající jejich kvalifikaci. Ambicí tvůrců projektu je nabídnout alternativu v situaci, kdy vzdělávací systém nedokáže reagovat na zrychlující se technologický pokrok a trh práce není dostatečně pružný. Konference je zaměřena zejména na firmy z oblasti strojírenství, energetiky a bezpečnosti práce, jejichž zástupci pohovoří o prvních zkušenostech s využíváním tohoto systému.