INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

vedeníNa stovky milionů přijde energetické společnosti každoročně úprava zeleně v okolí elektrických vedení. Za odstraňování keřů a stromů jsou primárně zodpovědní majitelé pozemků. Jenže mimo obce a v lesích si energetici často musejí poradit sami.

Mapovat přebujelou zeleň a místa, kde během kalamitních situací může dojít k přerušení elektrického vedení, nyní pomáhají také letadla.

Rozbujelá zeleň patří mezi nejčastější příčiny poruch na venkovním elektrickém vedení. Náklady na opravy sítě pak dosahují milionových částek a energetici proto opakovaně apelují na majitele pozemků, aby si hlídali zákonem předepsanou vzdálenost zeleně od elektrického vedení a pravidelně odstraňovali přerostlé stromy i keře.

Ne vždy ale majitelé pozemků zvládnou ořezy sami, případně ani nevědí, že by tuto činnost měli provádět. „Je potřeba si uvědomit, kudy rozvody zejména vysokého napětí vedou. Jedná se o extravilány obcí, luční pozemky, pole a lesy. Vlastnictví těchto pozemků může být v některých případech natolik roztříštěné a vlastníci nedohledatelní, že se o vegetaci nakonec stejně musí starat provozovatel distribuční soustavy,“ popisuje Robin Rašín ze společnosti TopGis, která se specializuje na letecké snímkování.

Mimo obce si tak s průseky mnohdy musejí poradit sami energetici. Čas i peníze jim v takových případech šetří využití moderních technologií. „Pro společnost E.ON jsme mapovali výšku vegetace v okolí rozvodů vysokého napětí na území Jihomoravského a Zlínského kraje. Využili jsme přitom vlastních leteckých snímků, ze kterých jsme provedli výpočet výšky stromů a keřů. Společnost díky našim podkladům ví, kde je situace kritická a kam je třeba urychleně vyrazit, aby se předešlo výpadkům v dodávkách elektrické energie,“ vysvětluje Robin Rašín.

Provozovatel distribuční sítě tak díky těmto výpočtům získá přesné podklady o stavu vegetace v okolí distribuční soustavy. Může tak cíleně udržovat úseky, které jsou aktuálně nejproblematičtější, tedy ty, kde je výška vegetace v ochranném pásmu kritická. Při přípravě podkladů je navíc možné zaměřit se nejen na ochranné pásmo, které činí 7, respektive 12 metrů od krajního vodiče, ale i na vzrostlé stromy mimo tuto zónu.

„Se společností TopGis jsme realizovali pilotní projekt, v rámci něhož jsme si chtěli ověřit výtěžnost dat z leteckého snímkování. Stav naší distribuční soustavy, tedy i stav vegetace v blízkosti vedení, sledují pravidelně naši montéři, kteří od roku 2016 využívají pro tuto činnost tablety. Díky tomu máme data ihned dostupná v digitální podobě. Nicméně montér výšku vegetace v daném místě pouze odhaduje, na rozdíl od výše popsaných nástrojů,“ dodává Petr Nováček, vedoucí oddělení Řízení provozu E.ON Distribuce s tím, že za největší přínos pilotního projektu považuje právě komplexní zmapování stromů stojících mimo ochranné pásmo.

„Nejedná se však pouze o prevenci, díky opakovanému snímkování a výpočtům lze sledovat, jak byla vegetace odstraněna, i to, v jakém rozsahu a jak rychle zase přirůstá,“ dodává Robin Rašín. Výhodou tohoto způsobu mapování a výpočtů je též fakt, že získaná data pomáhají efektivně a cíleně směrovat prostředky, které musejí nejen energetické společnosti vynakládat na pravidelnou údržbu zeleně. Z pohledu odběratelů to ve výsledku znamená, že se bude snižovat počet případů, kdy polámané stromy a keře přetnou elektrické vedení.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3