Začátek jara a s ním spojené sezónní práce lze označit za hlavní důvod poklesu nezaměstnanosti. Po sezónním očištění se však míra nezaměstnanosti v podstatě nijak nezměnila. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se oproti březnu snížil na 497 322, což jde na vrub právě sezónním pracím. Počet volných pracovních míst naopak vzrostl na 41 707, díky čemuž se snížil poměr počtu uchazečů na jedno pracovní místo na necelých 12 osob. Tento poměr zůstává však i nadále na velmi vysokých úrovních.
Přetrvávajícím problémem domácího hospodářství je nedostatečná tvorba nových pracovních míst. Navíc pravděpodobnost, že by se situace na pracovním trhu v tomto roce nějak výrazně zlepšila, je zcela minimální. Pozitivní impulsy v tomto směru nelze očekávat ani z domácí ekonomiky, ani ze zahraničí. Domácí ekonomiku trápí slabá domácí poptávka, kterou podporuje fiskálně restriktivní politika současné vlády. Země EU se potýkají s vlastními problémy a tak ani ze západu nelze očekávat svěží vítr. Pro další vývoj nezaměstnanosti se v tomto roce se jeví nejpravděpodobněji dvě varianty. Vše zůstane při starém a nezaměstnanost se bude pohybovat na podobných hodnotách jako v loňském roce. Pesimističtější varianta by znamenala růst nezaměstnanosti a další zhoršení situace na pracovním trhu.
Dynamika průmyslové výroby dále zpomaluje
Objem průmyslové výroby v březnu letošního roku meziročně poklesl o 0,7 %, avšak po očištění od vlivu pracovních dnů si udržel kladné tempo růstu ve výši 1,8 %. Nelze však zakrýt fakt, že dynamika průmyslové výroby v předchozích měsících výrazně zvolnila a výsledky za březen tak jen potvrzují celkový obraz stagnujícího domácího hospodářství.
Nepříliš povzbudivou zprávou je i meziroční pokles hodnoty nových zakázek, a to jak domácích (2,2 %), tak i zahraničních (0,5 %). Zcela vážně navíc hrozí, že nové zakázky ze zahraničí budu v dalších měsících klesat, což by odpovídalo zhoršujícím se hospodářským tendencím v západoevropských zemích. Především vývoj v Německu sebou v poslední době přináší řadu nejasností a předstihové indikátory z tamního průmyslu ukazují, že německé lokomotivě začíná docházet dech. To pro domácí průmysl nevěstí nic dobrého.
Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ