Najít v současné době práci na Liberecku by neměl být problém. Mnoho zaměstnavatelů díky většímu objemu zakázek přijímá nové pracovníky, často ze zahraničí. Firmy působící v regionu navíc plánují další růst – například přístavby nových hal.
„Sledujeme zvýšený zájem zaměstnavatelů o nové pracovníky především v oblasti automobilového průmyslu - na pozice operátorů výroby, montážních dělníků, řidičů vysokozdvižných vozíků a samozřejmě svářečů, obráběčů a dalších kvalifikovaných technických pozic, “ říká Karolína Fialová z liberecké pobočky personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
Liberec leží jen padesát kilometrů od Mladé Boleslavi, sídla jednoho z největších českých zaměstnavatelů - Škody Auto. Mnoho lidí z Liberce a okolí dojíždí pracovat do „Škodovky“, která nabízí na dělnických pozicích průměrnou mzdu okolo 35.000 Kč.
V současné době hledají v Libereckém regionu pracovníky do výroby téměř všichni zaměstnavatelé. „Většina kvalitních pracovníků již dobrou práci má. Nyní je prostor pro uplatnění nezaměstnaných vedených na úřadu práce. U nich ovšem narážíme na neochotu pracovat, vysokou fluktuaci a nízkou motivaci k práci,“ dodává Erik Švarcbach z personálně-poradenské společnosti McROY Czech a pokračuje: „Je alarmující, že máme 2105 volných míst, přitom na úřadu práce je registrováno 4300 nezaměstnaných mužů. Najít kandidáty na otevřené pozice je problém. Samozřejmě číslo zahrnuje i absolventy, vysokoškolsky a středoškolsky vzdělané uchazeče, kteří nepřijmou zaměstnání operátora výroby,“ dodává.
V okrese Liberec byla k 31. březnu 2015 nezaměstnanost 7,43 procenta a stále se snižuje.
Zvýšený zájem je také o nekvalifikované pracovníky do výroby. Volná místa na Liberecku stejně jako v minulosti začínají obsazovat zahraniční pracovníci ze Slovenska a Polska, někdy i z Rumunska nebo Bulharska.
„Polská hranice leží jen dvacet kilometrů od Liberce. Nejbližší polský region nemá téměř žádný průmysl, proto je zde o práci zájem. Funguje to na denní bázi. Firmy sem své pracovníky vozí svozovými autobusy,“ dodává Karolína Fialová z liberecké pobočky personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
Zaměstnávat cizince je ovšem pro každou firmu zátěží. „Je nutné vyřešit jazykovou bariéru, nechat přeložit všechny důležité předpisy atd.,“ dodává Erik Švarcbach z personálně-poradenské společnosti McROY Czech. Zaměstnavatel navíc většinou hradí dopravu do Česka a ubytování.
(tz)