Pokud se týká danově nezvýhodněných benefitů, zde převažuje známá trojice – firemní automobil, mobilní telefon a věcné odměny. Z nich pak s podílem 80 % převažuje poskytování mobilního telefonu, který svým zaměstnancům poskytuje 84 % zaměstnavatelů. Následuje firemní automobil, jenž mají zaměstnanci k dispozici v 80 % podniků.
K daňově nezdanitelným benefitům patří rovněž zaměstnanecké půjčky, které firmy poskytují většinou na koupi bytu, nemovitosti či vybavení. Tyto většinou bezúročné půjčky poskytuje svým zaměstnancům již kolem 32 procent firem a dá se přepodkládat, že jejich počet dál poroste. Ukazuje se totiž, že tato forma benefitu významným způsobem posiluje stabilitu pracovní sály, a to je zvláště ve firmách s velkou fluktuací zaměstnanců významným nástrojem k prosazení pozitivních změn. K dalším daňově nezdanitelmným benefitům patří zajištění pitného režimu (79 % firem – nárůst o 8 %), věcné dary a jednorázové odměny (64 % – nárůst o 7 %), 13. plat (37 % – nárůst o 5 %), o procento, na 28 %, poklesl benefit v oblasti kulturního vyžití, stejně tak tomu bylo v oblasti sportu (32 %), ve stejné výši (18 %) zůstal příspěvek na dovolenou i v oblasti posilování zdraví (24 %).
Zlepšující se ekonomika firem a růst jejich stability, jak potvrdil průzkum, se do oblasti benefitů bezprostředně promítá. Zlepšení své ekonomické situace zaznamenalo přibližně 40 % oslovených firem, tedy o čtvrtinu více, než loni, a to se také promítá do oblasti zaměstnaneckých benefitů jak z hlediska jejich růstu, tak i kvalitivních změn jejich struktury ve prospěch trvalých benefitů a dalších motivačních služeb. 18 % firem poskytuje například odměnu za odpracované roky a 13 % firem přidává týden dovolené navíc nebo placené volno. Naproti tomu zhoršení ekonomické situace se dotklo 18 % firem; v tomto případě se to však do poskytování benefitů dosud nepromítlo.
(tz)