INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Pracujících seniorů v tuzemsku stále přibývá. Dle aktuálních dat Českého statistického úřadu se jejich počet za posledních 20 let zvýšil více než dvojnásobně. Roste navíc i počet lidí starších 65 let, kterých bude dle odhadů ČSÚ v roce 2020 již 2,2 mi-lionu. Právě pracující penzisté se tak stávají stále důležitější pracovní silou a na velké zaměstnanosti, která v tuzemsku panuje, mají nezanedbatelný podíl. Jaké podmínky zaměstnávání důchodců má a na co mají pracující senioři právo?

Dosažení důchodového věku pro zaměstnance automaticky neznamená, že musí ukončit pracovní kariéru. Naopak. Věk totiž není zákonným důvodem pro vyhazov z práce, důchodce tak může i nadále zůstat v pracovním poměru, navazovat ale lze i nové spolupráce. „Vzhledem ke stárnutí populace jsou penzisté stále cennější pracovní silou. Trendem tak je, že zaměstnavatelé si tyto zkušené pracovníky, které často nemají kým nahradit, snaží udržet a vycházejí jim vstříc,“ komentoval Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe, jež seniorům nabízí asistenční služby. Lidé v důchodovém věku tedy mohou bez problému navázat pracovní poměr na dobu neurčitou, přivydělávat si na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti, ale i podnikat. Omezeni jsou pouze jedinci pobírající předčasný důchod. Ti mohou do doby dosažení řádného důchodového věku vykonávat pouze takovou výdělečnou činnost, která neznamená účast na sociálním pojištění. Využít tudíž mohou pouze práci na DPP nebo DPČ s výdělky do limitů.

Poplatky se penzistům nevyhnou, mohou ale využít slevy

V případě, že senior i po dosažení důchodového věku setrvá v klasickém pracovním poměru, pravidla pro odvody pojištění se pro něj nemění. Zaměstnavatel mu dál každý měsíc srazí 6,5 % z hrubé mzdy na sociální pojištění a 4,5 % na pojištění zdravotní. Za pracujícího důchodce ve standardním poměru pak zaměstnavatel odvádí také zálohu na daň z příjmu. Zde mají důchodci právo uplatnit slevu na poplatníka, která dosahuje 2070 korun měsíčně. Zvýhodnění však nelze využít u více zaměstnavatelů zároveň. V případě práce na dohodu o provedení práce pak pracující penzisté odvádějí zdravotní a sociální pojištění v případě, že jejich měsíční výdělek přesáhne 10 000 korun. U práce na dohodu o pracovní činnosti je pak hranice nastavená na 2500 korun.

            S mírně odlišnými pravidly pak senioři setrvávající v hlavním pracovním poměru musejí počítat v případě nemocenské. Stejně jako ostatní zaměstnanci mají i penzisté právo na náhradu mzdy od čtvrtého pracovního dne pracovní neschopnosti, dle zákona však mohou tyto náhrady čerpat maximálně 70 dní v roce.

Senioři se podnikání bát nemusejí

I důchodci se mohou bez obav věnovat podnikání. Využít mohou dokonce celou řadu výhod. Podnikání v důchodovém věku se bere jako vedlejší činnost, senior tak do určitého limitu není povinen odvádět příspěvky na pojištění. Rozhodující pro tyto účely je čistý zisk podnikatele, tedy celkové příjmy okleštěné o celkové náklady. Částka, na níž se nevztahuje povinnost platby pojištění je pro letošní rok 67 756 korun. V případě že důchodce v rámci své podnikatelské činnosti stanovenou částku přesáhne, se však platbě pojistného nevyhne. Převýší-li jeho roční příjem z podnikání 15 000, pak musí zaplatit též daň z příjmu a v řádném termínu podat daňové přiznání. „Velkým plusem je, že ani velké výdělky již neovlivňují výši důchodu podnikatelů. V minulosti museli penzisté s ročními příjmy nad 840 000 zdanit nejen své příjmy, ale i důchody. To je však díky rozhodnutí Ústavního soudu v současnosti považováno za protiústavní,“ vysvětlil Roman Beránek ze společnosti Senior Safe.

Práce v důchodu může vést k jeho zvýšení

Pracovní činnost v důchodovém věku může seniorům přinést i další výhody. Zažádat si dokonce mohou o navýšení důchodu. V případě, že senior pobírá důchod v plné výši, může po každých 360 odpracovaných dnech zažádat o navýšení výpočtového základu důchodu o 0,4 %. Senioři pobírající během pracovní činnosti polovinu důchodu pak mají nárok na navýšení o 1,5 % za každých 180 odpracovaných dní. Pokud se penzista rozhodne důchod prozatím nepobírat, výpočtový základ se mu poté zvýší o 1,5 % za každých 90 odpracovaných dní. Pracující senioři si tak mohou polepšit o desítky až stovky korun měsíčně. O zvýšení důchodu si ovšem musejí zažádat, a to na správě sociálního zabezpečení v místě bydliště.

O společnosti Senior Safe

Telefonická asistenční služba Senior Safe je svým zaměřením unikátní. Společnost založili mladí lidé nespokojení s prostředím a současnou situací seniorů v České republice s cílem přinést občanům starším padesáti let, kteří jsou často terčem násilí, podvodů a nekalých praktik obchodníků, bezpečnost, kvalitní služby, jednoduchost, pohodlí a dostatek informací. Každý člen společnosti Senior Safe obdrží informační brožurku a kartu, díky které může v případě potřeby využít služby asistenční linky. Operátor na lince ihned vyhodnotí požadavky volajícího a následně seniorovi poradí, vyhledá potřebné informace nebo zprostředkuje dodavatele konkrétní služby. Společnost, která je držitelem ochranné známky, v současné době spolupracuje s osvědčenými dodavateli z různých oborů. Seniorům se snaží zprostředkovat seriózní a slušné jednání řemeslníků i odborné právní či finanční poradenství.       

(tz)

 

 

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3