INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Pohled zaměstnavatelů na absolventy se v posledních třech letech zásadně změnil. Kteří vysokoškoláci mají nejlepší startovní pozici? Podle údajů Platy.cz jsou na tom nejlépe studenti zaměření na informační technologie, bankovnictví, automobilový a farmaceutický průmysl. Průměrný nástupní plat absolventa středoškoláka je v současné době 20 621 Kč, u vysokoškoláků je to 28 746 Kč. Více než 60 % absolventů najde uplatnění do měsíce.

Zatímco ještě v roce 2014 hledali čerství absolventi bez praxe jen těžko uplatnění, v současné době jsou skupinou, která je na pracovním trhu velmi žádaná. „Zaměstnavatelé, kteří čím dále tím více investují do proškolení nových zaměstnanců podle potřeb své firmy, vidí absolventy jako perspektivní posily, nezatížené návyky z předchozích zaměstnání,“ řekla Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Častým argumentem pro odmítání absolventů bylo to, že nejsou ze školy připraveni pro reálnou praxi. V současné době firmy tento problém často překonávají díky užší spolupráci se školami – zvláště s odbornými, takže vědí, jakým způsobem budou absolventi připraveni a co od nich mohou očekávat.“

            Pokud se podíváme na jednotlivé obory pouze optikou nástupních platů, nejvíce se vysokoškolákům „vyplatí“ studovat ekonomické či technické obory a práva. Z oborů jsou žádané především informační technologie, strojírenství, farmacie, biochemie, absolventi ekonomických oborů dostanou nejvíce v bankovnictví a konzultačních firmách, roste hlad po jazykově vybavených ekonomech pro obchodování se zahraničím a v nadnárodních firmách. Ze středoškolských oborů získají nejlepší nástupní platy opět absolventi v IT oborech, ale také například ve stavebnictví a realitách. Z hlediska uplatnění jsou perspektivní především technické obory, poptávka po lidech s nějakou odborností je ale prakticky ve všech oborech.“

            Platy absolventů se samozřejmě liší i podle regionů. Nejlépe jsou na tom již tradičně v Praze, kde průměrný nástupní plat středoškoláka je 23 554 Kč, u vysokoškoláka dokonce 31 763 Kč. Středoškoláci se dále dočkají nejlepších nástupních platů v krajích Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském, na opačném pólu jsou kraje Olomoucký a Zlínský s nástupními platy pod 18 000 Kč. U vysokoškoláků po Praze následují kraje Středočeský, Plzeňský a překvapivě Vysočina, nejmenšího ohodnocení se čerství absolventi dočkají ve Zlínském kraji (22 598 Kč).

            „O oboru studia by samozřejmě neměly rozhodovat informace o tom, kolik by si v současné studenti vydělali, ale fakt, zda je bude bavit a budou se mu chtít věnovat. Trend posledních let – hlavně něco vystudovat a raději obor, kde to bude snazší – vede k nedostatku dorostu v náročnějších disciplínách a přetlaku lidí s nevyužitým nebo dokonce nevyužitelným vzděláním,“ upozornila Zuzana Lincová. „Proto doporučujeme nezapomínat na nabídku odborných škol a uvažovat i o řemeslných oborech, ve kterých se nynější děti mohou realizovat lépe než se všeobecným nevyhraněným vzděláním.“     

(tz)

Průměrné nástupní platy

   vysokoškoláci

   Informační technologie       36 688

   Bankovnictví                       31 083

   Automobilový průmysl       30 192

   Management kvality           30 171

   Farmaceutický průmysl       30 051

   středoškoláci

   Informační technologie       27 293

   Zákaznická podpora            23 827

   Stavebnictví a reality          22 602

   Dřevozpracující průmysl     22 418

   Automobilový průmysl       22 223

zdroj: Platy.cz

 

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3