V průměru jednou týdně přibyde v ČR jedno nové místo, kde se dá do nádrže automobilu doplnit stlačený zemní plyn (CNG). Řidiči mají v současné době k dispozici 113 veřejných stanic. Podle odhadu Českého plynárenského svazu by jich mohlo být koncem roku až 150. Za stále větším zájmem o CNG je nižší spotřební daň, úspornější provoz a výrazně nižší zátěž životního prostředí. Užitkový vůz na stlačený zemní plyn může oproti dodávce s naftovým motorem vyprodukovat až 17x menší objem sazí, o 61 % méně oxidů dusíku a o 98 % méně nemetanových uhlovodíků (NMHC).
Vozy na CNG přímo od výrobce
Prodejci na českém trhu nabízí již přes 50 druhů osobních a užitkových vozidel s pohonem na CNG. Auta vyrábí samy automobilky. Nejedná se tedy o přestavby, které se dříve prováděly kvůli LPG (kapalnému ropnému plynu). Plynové nádrže jsou dnes zabudovány v konstrukci vozidla a ve velké míře již neomezují úložný prostor vozů. Auta na CNG jsou k nerozeznání od benzinových či naftových. Jedinou nevýhodou zůstává vyšší pořizovací cena.
Nižší zátěž životního prostředí
Podle studie ministerstva zdravotnictví umírá v České republice kvůli nekvalitnímu životnímu prostředí 5 000 až 8 000 lidí ročně. Jakékoliv systematické opatření minimalizující zátěž životního prostředí je proto více než žádoucí. Velkou výhodou motorů na CNG je, že na rozdíl od dieselových motorů neprodukují rakovinotvorné polycyklické aromatické uhlovodíky ani pevné částice. „Evropská norma EN 16 258 porovnala emise klasických motorů s těmi na LPG a CNG. Pohon na CNG byl vyhodnocen jako nejekologičtější, a to i porovnáním celkové spotřeby energie, která je nutná pro výrobu této pohonné látky. Je dobře, že Česká republika podporuje CNG nižší spotřební daní. Věříme, že vláda toto opatření prodlouží i na období po roce 2020. Zvýšení spotřební daně na Slovensku po roce 2010 nebylo moudrým krokem. Prodej CNG poklesl o 20 % a rozvoj ekologické dopravy se výrazně zpomalil,“ uvádí Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu.
Rekordman přepravní společnosti GLS
Výraznou šetrnost vůči životnímu prostředí vypočetl na konkrétním příkladu výrobce užitkových vozů Iveco. Dodávka Iveco Daily 35 S 14 GV na stlačený zemní plyn nedávno oslavila ve službách balíkové přepravní společnosti GLS velmi zajímavý rekord. Během 3 let najezdila bez nutnosti závažnějších oprav úctyhodný 1 milion kilometrů.
Iveco Daily 35 S 14 GV během ujetého milionu kilometrů vyprodukovalo při průměrné spotřebě 10 kg CNG/100 km pouze 0,1 kg sazí, což je 17x menší množství než do okolí vypustí podobná dodávka s naftovým motorem. Pokud provedeme srovnání ohledně oxidů dusíků, dodávka na plyn jich za milion ujetých kilometrů vypustila do okolí jen 105,8 kg, což je oproti naftovému motoru o 61 % méně. Nejvýraznější rozdíl při srovnání vykazují emise nemetanových uhlovodíků (NMHC). Dodávka na plyn jich vypustí o 98 % méně než naftový motor. Na milion kilometrů vychází hodnoty 0,8 kg oproti 32,4 kg NMHC. Naftová verze dodávky 0,8 kg nemetanových uhlovodíků vypustí již po 41 000 km. Emise CO2 jsou u obou typů vozů podobné. Kromě celkově menší ekologické zátěže vykazuje dodávka na plyn také výrazně menší hluk při provozu.
Dodávka GLS je v provozu 21 hodin denně. V její kabině se střídají 4 řidiči. Většinou se pohybuje po dálnici. Zajišťuje převážně expresní přepravu výrobků společnosti Bosch z německé pobočky do českého servisního centra v Mikulově. „Vzhledem k najetým kilometrům je dodávka opravdu ve velmi dobrém stavu. Hlavním důvodem je pravidelná údržba a provoz zejména po dálnicích. Počítáme, že by mohla zvládnout dalších 500 000 kilometrů. Těší nás, že stále poskytuje spolehlivé služby a zároveň znatelně ulehčuje životnímu prostředí, což je v souladu s naší strategií ochrany životního prostředí ThinkGreen. Na základě pozitivního výsledku tohoto zátěžového testu se bude počet užitkových vozů na CNG v naší flotile dále zvyšovat,“ dodává Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika. Iveco Daily 35 S 14 GV na CNG je v České republice oblíbené. Podle vyjádření výrobce bylo od roku 2006 prodáno na našem území 325 těchto vozů.
(tz)