Finanční gramotnost profesionálních řidičů byla obsahem květnového setkání u kulatého stolu, u něhož se opět sešli představitelé dopravních firem, odborů a specialistů z řady oblastí v rámci projektu KZPS ČR a ČMKOS s názvem Společným postupem sociálních partnerů k přípravě odvětví na změny důchodového systému – etapa II.
Právě nedostatečná znalost nejdůležitějších zásad hospodaření s penězi je příčinou zadlužování lidí, problémů se splácením půjček a následných exekucí, což se nevyhýbá ani velké části profesionálních řidičů. Již dlouhodobě na tuto skutečnost upozorňují při nejrůznějších příležitostech představitelé dopravních firem, a proto uvítali zařazení této problematiky na pořad některých seminářů v rámci II. etapy již zmíněného projektu.
Úvodem do této problematiky byla prezentace Ing. Marcely Hrubošové z pražské Akademie finančního vzdělávání o finanční gramotnosti, ve které zvýraznila znalost základních pravidel z finanční oblasti jako nezbytný předpoklad plnohodnotného a spokojeného života každého člověka, profesionální řidiče nevyjímaje. Navíc, když se řidiči mezinárodní kamionové dopravy pohybují v zahraniční, jejich mzdu tvoří spousta nejrůznějších položek a v řadě západoevropských zemí vše komplikuje tlak na naše zaměstnavatele k započítávání průměrné mzdy té které země do mzdy řidičů. Proto by měli mít řidiči povědomí o všech položkách tvořících jejich příjmy, a poté, kdy mzdu obdrží, znali pravidla správného hospodaření s penězi, a dokázali se jimi řídit, aby s penězi nejen vyšli, ale vytvářeli si i potřebnou rezervu.
Ve druhé části setkání autodopravců a odborníků u kulatého stolu seznámil finanční specialista Zdeněk Křížek přítomné s řadou nejpodstatnějších informací týkajících se mezd řidičů autobusů a kamionů v mezinárodní dopravě. Rozebral pojmy plat a mzda, jejich kategorizaci, rozdíly mezi super hrubou, hrubou a čistou mzdou, minimální mzdu, práci přesčas, ale také sociální a zdravotní pojištění, nemocenskou i důchody.
V čem spočívají příčiny nejčastějších prohřešků řidičů v nakládání s penězi, jak se to prakticky projevuje v rodinách a přenáší do dopravních firem, ale především, jak zajistit překonání finanční negramotnosti, kdo a jak by se na tom měl či mohl podílet, o tom a dalších problémech jsme hovořili s Dr. Lubomírem Ondrouškem, specialistou projektu KZPS a ČMKOS, 1. místopředsedou Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM):
Toto téma bylo dopravními firmami velmi očekávané. V čem spočívají nejčastější problémy profesionálních řidičů v oblasti finanční gramotnosti?
Povolání řidiče je velmi náročné na čas, a to jak u řidičů autobusů, tak zejména u řidičů mezinárodní kamionové dopravy. Z toho plynou vážné problémy v mezilidských vztazích a celá řada řidičů má narušený rodinný život; mnozí jsou rozvedení, ztrácejí střechu nad hlavou a dostávají se rovněž do nekomfortní finanční situace.
Je to dáno tím, že měli v manželství půjčky, hypotéky atd., musí platit alimenty a v neposlední řadě se někteří snaží vynahradit manželský rozvrat svým dětem zvýšenou finanční kompenzací. Mnozí čelí i neúměrným požadavkům bývalých manželek v rozvodovém řízení, ale i po něm, kdy například nedochází k nepředání pošty bývalým manželům aj. Ti pak ztrácejí přehled o platbách půjček, úvěrů, což přináší další problémy.
K čemu pak často u těchto řidičů dochází?
Situaci řeší velmi těžce, protože například řidiči kamionů jsou celý týden mimo republiku a v sobotu či neděli nic nevyřídí. Často přichází psychická flustrace a někteří řidiči v důsledku stresu zcela rezignují na tuto situaci; někteří i z vlastní nezodpovědnosti a nedbalosti. Problém je ještě v tom, že základní mzda řidiče je nízká a větší část příjmu tvoří třeba u řidičů kamionů tzv. diety, čili cestovné, stravné atd., z nichž nelze strhávat například exekuční částky. Tady nastává zvrat, kdy se z dřívějšího normálního člověka stává neplatič, dlužník, dostává se do exekuce. Lze říci, že většina těchto řidičů buď přestává dodržovat zásady finanční gramotnosti, nebo je vůbec neznala a neměla je zažité kupříkladu z výchovy v rodině.
Dalo by se blíže specifikovat, kterých věkových skupin profesionálních řidičů se to nejvíce týká a jaké procento těchto zaměstnanců by potřebovalo v oblasti finanční gramotnosti pomoci?
Domnívám se, že se to týká z větší části starších řidičů. Mohu z vlastní zkušenosti říci, že ze 45 řidičů kamionů naší firmy mělo asi 20 z nich exekuci a polovina řešila problémy v rodině, ať již šlo o rozvodová řízení nebo důsledky aj. Domnívám se, že osvěta v oblasti finanční gramotnosti mezi řidiči, zejména staršími, je velmi potřebná. Mladí se to nyní již učí ve škole a současná doba pak přináší mnohá poučení, kterých si díky medializaci nelze nevšimnout.
Co vše je v základní oblasti posílení finanční gramotnosti obsaženo?
Rozhodně by zde neměly chybět informace o tom, jak má člověk hospodařit s vydělanými finančními prostředky, co si může a nemůže dovolit, jakou by měl tvořit rezervu, kdy si vzít úvěr a za jakých podmínek atd. Dále by profesionální řidiči měli mít jasno o mzdě, tj. o všem, co se skrývá za pojmy super hrubá mzda, hrubá a čistá mzda, daň ze mzdy, ale také vysvětlení dalších pojmů, kterými jsou například přesčasy, práce o víkendech a svátcích a v této souvislosti příplatky aj. Kromě toho zde ještě nelze opomenout sociální a zdravotní pojištění, jak z pohledu zaměstnance, tak firmy, vše kolem dovolených, nemocenské a náhrady mzdy, a samozřejmě vysvětlit to nejzákladnější týkající se důchodu.
To, co jste právě zmínil, je poměrně široká problematika, kterou by měli ve formě školení finanční gramotnosti ve firmách provádět profesionálové. Jak se bude podle vás v tomto směru postupovat například u malých firem v rámci vašeho Společenství autodopravců Čech a Moravy?
My všechny poznatky z kulatých stolů, které jsou orientovány i na tuto problematiku, zobecníme a poskytneme našim členům i dalším zájemcům podnikajícím v silniční dopravě.
Bude se pozornost věnovat také praktickým otázkám hospodaření s penězi, aby se zamezilo dalším exekucím?
Ano, chceme k tomu vytvořit i takový, dalo by se říci "osvětový manuál pro řidiče", který by jim pomohl lépe se v oblasti financí orientovat a prakticky svůj svět financí řídit…
Co lze doporučit jako prevenci pro posílení finanční gramotnosti, aby lidé v dospělosti uměli vycházet s penězi?
Dnes se již finanční gramotnost učí na základní škole, ale vedle toho je zde velice důležitá role rodičů ve správné výchově dětí a samozřejmě i dobré příklady. Je to i výzva pro odborníky, pedagogy a konec konců i pro vedení firem. My se zaměříme na posilování finanční gramotnosti řidičů autobusů a kamionů s využitím všech možností, které v rámci SAČM máme.
připravil Jiří Novotný