„I přes formulaci silničního zákona, podle níž nejsou zimní pneumatiky vyžadovány za všech okolností, doporučujeme řidičům jejich použití po celou dobu od začátku listopadu do konce března. V tomto období totiž může dojít k dramatické změně počasí i během několika minut. Zimní pneumatiky pak zásadně přispívají k bezpečnější jízdě a řidiči jejich použitím chrání sebe i ostatní. V případě nehody je povinností řidičů prokázat, že nemohli zhoršení počasí předpokládat, a to může být samozřejmě velice komplikované," varovala Kateřina Krásová, tisková mluvčí DIRECT Pojišťovny.
Silniční zákon sice nestanovuje účastníkům nehody povinnost uvést typ pneumatik či počasí v době nehody v záznamu o nehodě, tyto informace však mohou být v budoucnu užitečné. „Pokud se řidiči domnívají, že nevhodné pneumatiky u protistrany byly příčinou nehody nebo její důsledky zhoršily, rozhodně doporučujeme tyto skutečnosti uvést," dodala Kateřina Krásová.
81 % českých řidičů na zimní pneumatiky přezouvalo už v loňském roce. Zbylých 19 % uvádělo několik důvodů, proč nepřezouvají: 36 % těchto řidičů v zimě nejezdí, pro 21 % z nich jsou zimní pneumatiky příliš drahé a 26 % nepovažuje zimní obutí svého vozu v našich klimatických podmínkách za nutné. 65 % těchto řidičů se pak na zimní pneumatiky nechystá přezouvat ani v letošním roce.
Většina řidičů (72 %), kteří na zimní pneumatiky letos přezouvat budou, chce mít auto na zimu připravené hned od 1. listopadu. Dalších 28 % motoristů zatím vyčkává a k výměně pneumatik se chystá až s prvním sněhem. 67 % řidičů za tímto účelem zavítá do servisu. Existuje však stále poměrně velké množství řidičů (33 %), kteří si zimní pneumatiky raději přezují svépomocí.
(tz)