ČSOB Penzijní společnost společně s agenturou STEM/MARK představila výsledky průzkumu, který se zaměřil na plány a očekávání lidí ohledně jejich důchodu. Z výsledků vyplývá, že Češi chtějí být v důchodu aktivní a cestovat.
Zároveň však odhadují, že budou mít naspořeno méně, než by bylo podle jejich mínění potřeba na plnění svých plánů v penzi.
Finanční plánování by se mělo stát součástí života každého z nás. Ať už krátkodobé, nebo zejména to dlouhodobé – tedy spoření na důchod, které by se nemělo podceňovat. Dobrou zprávou je, že si podle průzkumu více než 50 % dotázaných myslí, že je vhodné se spořením na důchod začít do 25 let věku. Tento optimismus a aktivní přístup je patrný zejména u mladší generace. Víra v dostatečné úspory roste také s úrovní vzdělání. „Ať už ale začnete spořit kdykoli, je důležité si stanovit reálné cíle a pravidelně odkládat část svého příjmu,“ říká Jan Bruder, obchodní a marketingový ředitel ČSOB Penzijní společnosti.
Penzijní spoření má sjednaných 50 % z dotázaných, třetina si na důchod šetří na spořicím či běžném účtu.
Naspořená vs. realistická částka
„Sjednat si penzijní spoření je ideálním způsobem, jak se na důchod připravit. Naši klienti si mohou vybrat variantu dle svých preferencí – od konzervativní po dynamickou. Výhodou penzijka, na rozdíl od spořicích účtů, jsou státní příspěvky. Nejvyšší státní příspěvek 340 Kč měsíčně získáte, pokud si nyní budete měsíčně přispívat aspoň 1 700 Kč,” radí Jan Bruder z ČSOB Penzijní společnosti.
Ačkoliv z průzkumu vyplývá, že ideální částka naspořená na důchod by měla být podle dotazovaných kolem dvou milionů korun, přes čtyřicet procent dotázaných odhaduje své úspory v důchodu na částku do jednoho milionu korun.
Z průzkumu:
Otázka: Kolik plánujete, že budete mít na důchod naspořeno?
Otázka: Kolik je podle Vás rozumná (realistická) částka, kterou je třeba naspořit na důchod, abyste v důchodu mohl/a žít spokojený/důstojný život (splnit si své představy o životě ve stáří)?
Respondenti, kteří spoří v rámci penzijního spoření , n=1187 [údaje v %]
Věřím, že budu mít dost!
Přesto více než polovina respondentů věří, že budou mít dostatečné úspory na realizaci svých snů a plánů v důchodu. Nejoptimističtější jsou lidé do pětadvaceti let a vysokoškolsky vzdělaní respondenti.
Z průzkumu:
Otázka: Věříte, že budete mít dostatečně našetřeno na realizaci svých snů a plánů v důchodu?
Respondenti, kteří spoří v rámci penzijního spoření , n=1187 [údaje v %]
Odpočinek? Raději cestování!
Průzkum ukázal, že respondenti mají různé představy o tom, jak by chtěli trávit svůj důchod. Nejčastěji by rádi cestovali a užívali si ve zdraví aktivní odpočinek (čas s vnoučaty, své koníčky, práci na zahradě apod.). Konkrétní plány však nemá nebo neví téměř polovina dotázaných.
Vysokoškolsky vzdělaní respondenti mají v tomto směru jasnější představy – více než třetina z nich (34 %) plánuje v důchodu cestovat. S rostoucím vzděláním roste také podíl těch, kteří již podnikají konkrétní kroky k realizaci svých důchodových snů a přání. Celkově téměř polovina respondentů již nějakou přípravu zahájila.
Na druhé straně, pouze pětina respondentů plánuje v důchodu jen odpočívat.
„Výsledky průzkumu nám ukazují, že lidé mají velká očekávání ohledně svého důchodu, ale často neodhadují realisticky své finanční možnosti. Je důležité začít se na důchod připravovat co nejdříve a pravidelně konzultovat své plány s odborníky,” říká Jan Bruder a dodává: „V případě, že už v důchodu jste nebo do něj brzy zamíříte, pokračujte ve spoření. I bez státních příspěvků vám penzijní spoření jako dlouhodobý a pravidelně placený produkt může – v závislosti na zvolené strategii spoření – zajímavě zhodnocovat vaše úspory.“
(tz)