INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Portu copyZhruba 36 % lidí v Česku dostává ke konci roku finanční odměny nebo tzv. 13. plat. Všechny peníze navíc utratí jen necelá čtvrtina z nich. Slováci jsou v tomto směru o něco zodpovědnější než Češi, ukázal průzkum pro online investiční platformu Portu.

Přelom roku není jen o vyšších výdajích na Vánoce, pro mnohé domácnosti je i obdobím vyšších příjmů. Více než třetina (36 %) Čechů totiž dostává v tomto čase mimořádnou odměnu nebo mimořádný 13. plat. Bez finanční odměny zůstává 64 % dotázaných (v roce 2023 to bylo obdobných 63 %). Slováci jsou na tom o něco lépe, když 43 % dotázaných deklarovalo, že nějakou formu finanční odměny na konci roku dostává. Informace vyplynuly z online dotazování pro investiční platformu Portu prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

plat

Z bonusu ve výši do 12 500 se těší 68 % Čechů, 18 % dostává s koncem roku odměnu 12 500 – 25 000 Kč a 14 % si přilepší částkou přes 25 000 Kč. Nižší částky do 7500 Kč dostávají častěji ženy, k vyšším bonusům nad 12 500 Kč se dostanou častěji muži. Na Slovensku si na bonusy přesahující 1000 eur (25 000 Kč) sáhne jen 9 % dotázaných. „Tento fakt logicky vyplývá z toho, že v Česku jsou průměrné mzdy vyšší než na Slovensku. A protože firmy často zaměstnancům dávají odměny, které korelují s výškou jejich platu, jsou v Česku odměny vyšší, i když ne tak časté jako na Slovensku. V tomto se situa­ce oproti minulému roku zásadně nezměnila,“ vysvětlil Marek Pokorný, analytik Portu.

Dobrou zprávou je, že většina lidí, kteří odměny na konci roku dostávají, si dokáže část z nich odložit. Všechno utratí jen 23 % Čechů a 18 % Slováků. Zde se situace oproti roku 2023 otočila, když Češi byli šetrnější než Slováci. V Česku jsou přitom schopny celou částku utratit častěji ženy (32 %) než muži (16 %). V obou krajinách nadále platí, že odložit si celou odměnu nebo mimořádný plat dokáže jen minimum lidí, v Česku je to 14 %, na Slovensku jen 12,5 % dotázaných.

Pro vytvoření si finančního polštáře je podle Marka Pokorného potřeba myslet na rozdíl mezi penězi, na které se bude sahat průběžně, a těmi, které se mohou zhodnocovat roky. Ty první je vhodné držet na účtech, ke kterým má jejich majitel okamžitý přístup a jejichž zhodnocování nepodléhá případným tržním výkyvům. Dlouhodobou rezervu je pak vhodné investovat, aby peníze mohly dále pracovat a neztrácely na hodnotě vlivem inflace.

„Právě odměna na konci roku je dobrým základem, od kterého je možné investování odstartovat. Například pokud někdo na začátku zainvestuje jednorázově 7500 Kč a po dobu 20 let bude investovat třeba jen 500 Kč měsíčně, může podle historických výnosů Portu portfolií při celkovém vkladu 127 500 Kč v neutrálním scénáři dosáhnout úspor ve výši 319 000 Kč, při optimistickém scénáři dokonce 771 000 Kč,“ uzavřel Marek Pokorný.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2025

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3