Zhruba 36 % lidí v Česku dostává ke konci roku finanční odměny nebo tzv. 13. plat. Všechny peníze navíc utratí jen necelá čtvrtina z nich. Slováci jsou v tomto směru o něco zodpovědnější než Češi, ukázal průzkum pro online investiční platformu Portu.
Přelom roku není jen o vyšších výdajích na Vánoce, pro mnohé domácnosti je i obdobím vyšších příjmů. Více než třetina (36 %) Čechů totiž dostává v tomto čase mimořádnou odměnu nebo mimořádný 13. plat. Bez finanční odměny zůstává 64 % dotázaných (v roce 2023 to bylo obdobných 63 %). Slováci jsou na tom o něco lépe, když 43 % dotázaných deklarovalo, že nějakou formu finanční odměny na konci roku dostává. Informace vyplynuly z online dotazování pro investiční platformu Portu prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Z bonusu ve výši do 12 500 se těší 68 % Čechů, 18 % dostává s koncem roku odměnu 12 500 – 25 000 Kč a 14 % si přilepší částkou přes 25 000 Kč. Nižší částky do 7500 Kč dostávají častěji ženy, k vyšším bonusům nad 12 500 Kč se dostanou častěji muži. Na Slovensku si na bonusy přesahující 1000 eur (25 000 Kč) sáhne jen 9 % dotázaných. „Tento fakt logicky vyplývá z toho, že v Česku jsou průměrné mzdy vyšší než na Slovensku. A protože firmy často zaměstnancům dávají odměny, které korelují s výškou jejich platu, jsou v Česku odměny vyšší, i když ne tak časté jako na Slovensku. V tomto se situace oproti minulému roku zásadně nezměnila,“ vysvětlil Marek Pokorný, analytik Portu.
Dobrou zprávou je, že většina lidí, kteří odměny na konci roku dostávají, si dokáže část z nich odložit. Všechno utratí jen 23 % Čechů a 18 % Slováků. Zde se situace oproti roku 2023 otočila, když Češi byli šetrnější než Slováci. V Česku jsou přitom schopny celou částku utratit častěji ženy (32 %) než muži (16 %). V obou krajinách nadále platí, že odložit si celou odměnu nebo mimořádný plat dokáže jen minimum lidí, v Česku je to 14 %, na Slovensku jen 12,5 % dotázaných.
Pro vytvoření si finančního polštáře je podle Marka Pokorného potřeba myslet na rozdíl mezi penězi, na které se bude sahat průběžně, a těmi, které se mohou zhodnocovat roky. Ty první je vhodné držet na účtech, ke kterým má jejich majitel okamžitý přístup a jejichž zhodnocování nepodléhá případným tržním výkyvům. Dlouhodobou rezervu je pak vhodné investovat, aby peníze mohly dále pracovat a neztrácely na hodnotě vlivem inflace.
„Právě odměna na konci roku je dobrým základem, od kterého je možné investování odstartovat. Například pokud někdo na začátku zainvestuje jednorázově 7500 Kč a po dobu 20 let bude investovat třeba jen 500 Kč měsíčně, může podle historických výnosů Portu portfolií při celkovém vkladu 127 500 Kč v neutrálním scénáři dosáhnout úspor ve výši 319 000 Kč, při optimistickém scénáři dokonce 771 000 Kč,“ uzavřel Marek Pokorný.
(tz)