Tuzemská ekonomika by během letošního i příštího roku měla zaznamenat viditelné zlepšení v mnoha klíčových ukazatelích, ať už jde o růst reálného HDP nebo růst spotřeby domácností, stejně jako o klesající průměrnou míru inflace.
Vyplývá to z analýzy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), která shrnuje klíčová makroekonomická data vycházející z aktuálních jarních predikcí vývoje české ekonomiky a hodnotí jejich možné dopady na sektor obchodu.
„Zlepšení ekonomické situace a rostoucí reálné mzdy by měly přispět k oživení spotřebitelské poptávky, která byla v předešlých letech potlačena vysokou inflací a nejistotou. Pevně věřím, že se už konečně začne blýskat na lepší časy. Na druhou stranu je důležité mít na paměti i možná rizika. Změny v mezinárodním ekonomickém prostředí, fluktuace v cenách komodit a geopolitické napětí mohou rychle ovlivnit ceny a dostupnost zboží, což vyžaduje také do budoucna pružnost a schopnost rychle reagovat na změny tržních podmínek,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.
Analýza SOCR ČR mimo jiné ukazuje, že stabilizace tempa růstu cen a očekávání jejího setrvání v rámci tolerančního pásma inflačního cíle České národní banky napomáhá stabilizovat náklady, což obchodu umožní plánovat s větší jistotou. Pokud inflace zůstane pod kontrolou a ekonomika bude pokračovat v růstu, dojde po dlouhém období propadů k postupnému nárůstu reálných tržeb obchodů.
„Stabilizace inflace a zlepšení ekonomického výhledu přispívají k upevnění spotřebitelské důvěry. Je patrné, že optimismus spotřebitelů výrazně stoupá, což signalizuje jejich ochotu zvyšovat výdaje do budoucna. Oživení spotřeby povede ke zvýšení tržeb, zejména v segmentech zboží dlouhodobější spotřeby, kde dříve lidé nákupy více odkládali,“ připomněl T. Prouza a dodal: „Nárůsty prodejů ale nebudou stejnoměrné, v datech jasně vidíme, že lidé jsou ochotni si připlatit za zážitky a kvalitu, ale u komodit jdou tvrdě po ceně. Kdo nedokáže svou nabídku odlišit, bude muset dále konkurovat pouze cenou na úkor své profitability.“
Vzhledem k trvalému napětí a nedostatku pracovníků v některých sektorech se dá předpokládat pokračující růst nominálních mezd a návrat k růstu reálných mezd. To sice může mít pozitivní dopad na spotřebitelskou poptávku, zároveň to však může vést k vytváření inflačních tlaků a snaze omezovat potřebu nedostatkové lidské práce. To podle analýzy SOCR ČR povede k dalšímu oživení zájmu o investice do automatizace a technologických inovací. Tento trend, zaměřený na zvýšení efektivity a produktivity, může způsobit redukci některých pracovních pozic, zatímco poptávka po kvalifikované pracovní síle v oblastech, jako je datová analýza, IT nebo komunikace v oblasti obchodu, dále poroste.
„Klesající úrokové sazby, které se promítají nejen do úvěrových produktů, ale i do výnosnosti spořicích účtů, mohou taktéž stimulovat spotřebitelskou poptávku. S nižšími výnosy z tradičních spořících instrumentů se snižuje motivace domácností udržovat své úspory na bankovních účtech, což povede k přesměrování finančních prostředků do spotřeby nebo investic do majetku a jiných finančních aktiv s potenciálně vyššími výnosy,“ zakončil T. Prouza.
(tz)