Tři pětiny podnikatelů žádají přinejmenším šestiměsíční přípravu na ostrý start elektronizace tržeb. K jednorázové slevě 5000 Kč na dani z příjmu na pořízení a provoz odpovídajícího technického zařízení má výhrady naprostá většina podnikatelů – téměř 84 procent, přičemž téměř polovina respondentů pak výši navrhované slevy považuje za nedostatečnou. Vládou zvolený odvětvový přístup pro postupné zavádění EET schvaluje jen necelá pětina podnikatelů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Hospodářské komory ČR k elektronické evidenci tržeb, do kterého se zapojilo 1100 firem a živnostníků ze všech krajů ČR.
„Dotazovali jsme se na celou řadu technických, finančních, provozních a právních aspektů souvisejících s EET. Z našeho průzkumu nevyplývá zásadní odmítnutí EET. Podnikatelé chovají k EET jako ke každé významné regulatorní změně prostředí, v němž se pohybují, nedůvěru. Principiálně pochybují, zda se nemine svým účinkem. Nicméně téměř polovina postojů není vůči EET a priori nepřátelská,“ vysvětluje výsledky průzkumu prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
Podnikatelé podle průzkumu Hospodářské komory ČR žádají po vyhlášení zákona o EET dostatek času na výběr a odzkoušení vhodného technického řešení. Třetina podnikatelů žádá rok, druhé třetině stačí 6 měsíců. Návrh zákona poslaný vládou do 1. čtení v Poslanecké sněmovně již upustil od nerealistického záměru spustit EET k 1. 1. 2016. Aktuálně navrženou tříměsíční legisvakanci vnímá podnikatelská veřejnost ale jako příliš krátkou.
I přestože více než 90 procent firem a podnikatelů uvedlo, že má kupříkladu stálé připojení k internetu a internet aspoň občas používá k podnikání, téměř 60 procent respondentů předpokládá, že bude potřebovat při zprovoznění technického zařízení odbornou pomoc a asistenci. Takřka 42 procent dotazovaných dokonce předpokládá, že bude potřebovat pomoc i při výběru samotného zařízení pro EET.
„Ministerstvo financí celou dobu sice hovoří o přínosnosti otevřenosti hardware a software řešení, nicméně podnikatelská veřejnost je velmi zneklidněna. Myslím, že to je výzva pro vládu i samotné ministerstvo financí,“ říká Dlouhý, který podnikatele zároveň ujišťuje, že Hospodářská komora bude i při řešení technických záležitostí podnikatelům oporou.
Za různorodý by se dal označit pohled členů Hospodářské komory ČR na subjekty, kterých by se měla povinnost elektronizace tržeb týkat, ale i na to, jak by měla být tato množina subjektů utvářena. Vládou zvolený odvětvový přístup schvaluje jen necelá pětina podnikatelů. Téměř 37 % soudí, že by dělicí čára mezi povinnými a nepovinnými měla vycházet z velikosti byznysu. Na 45 procent podnikatelů se domnívá, že přechodné výjimky by neměly být vůbec poskytovány a všichni, kteří budou povinni vést elektronickou evidenci, by měli začít evidovat najednou.
„Tento názor je razantní. Je ale přirozeně bližší také větším podnikatelům, kteří už dnes provozují elektronické pokladní systémy a kteří se „inovace“ v podobě EET až tolik neobávají,“ říká Dlouhý. Hospodářská komora ČR proto navrhuje, že stát by měl místo nepřehledných výjimek plošně snížit DPH nebo daň z příjmů. Podle prezidenta Hospodářské komory Dlouhého se zavedením EET nabízí, aby stát snížil celkové zatížení práce v zemi. Mimo jiné právě na 27. sněmu Hospodářské komory konaném na konci května v Praze Dlouhý vládu upozornil, že zatížení práce pojistnými odvody je v ČR jedno z nejvyšších ve světě vůbec, a apeloval na vládu, aby podnikla kroky k nápravě.
Průzkum Hospodářské komory ČR k EET se realizoval elektronicky od posledního týdne v květnu do první poloviny června. Do průzkumu v členské základně Komory se zapojilo 1100 firem a živnostníků ze všech krajů ČR a všech odvětví – od zpracovatelského průmyslu včetně textilního a strojírenského, přes velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel, až např. po administrativní a podpůrné činnosti, jako je veterinární činnost, právní a daňové poradenství nebo překladatelské služby. Největší zastoupení měli respondenti s ročním obratem do 2 milionů Kč (34,3 %); s 0 až 9 zaměstnanci (56,9 %); s jednou provozovnou (62 %).
(tz)