O daních a DPH
Vím, že v České republice probíhají velké diskuse a změny v systému a sazbách DPH. Nejsem obeznámen s vaším systém do podrobna, ale problém nevidím v nastavení a výběru daní. Problém spočívá v tom, že většina státních státních úředníků neví, jak peníze vydělat, ale velmi dobře je umí utratit. To je důvod, proč daňový systém nefunguje. V zásadě to probíhá tak, že stát vybere daně, poté utratí víc, než vybral a v důsledku toho vymyslí nové daně či různě přeskupuje staré.
O penzích a důchodech
Lidé v důchodu se stávají největší časovanou bombou americké ekonomiky. Předpokládané budoucí náklady na důchodce jsou 75 triliónů dolarů. Z toho 15 triliónů půjde na systém sociálního zabezpeční a 60 triliónů na Medicare. To jsou zcela nepředstavitelné částky. Během pár let v USA, ale i Evropě a Japonsku propukne otevřená bitva mezi voliči z řad seniorů, kteří budou chtít hájit své penzijní benefity, a mladými voliči, kteří na tyto benefity nebudou ochotni přispívat. Zaměstnanci budou danit 40 % svých příjmů, a to ještě před dalším zdaněním, budou pracovat, aby zaplatili výdaje na důchodce.
O systému vzdělávání a školství
Nemám dostatek informací na to, abych byl kvalifikován hodnotit finanční gramotnost v České republice. Vím však, že vzdělávací systém v USA kolabuje, protože je ukotven v časové smyčce. Studenti jsou stále vzděláváni pro industriální období, ale my již žijeme v informačním věku. Další chyba tradičního vzdělávácího systému je ta, že pomalu reaguje na technologický vývoj. Učební metody tak vyhovují jen asi 30 % studentů, těm, kteří se nejlépe učí čtením a psaním.
Bylo prokázáno, že hry jsou lepším studijním nástrojem, během vzdělávacího procesu rozvíjejí studenta mentálně, emocionálně i psychicky. V USA a řadě dalších zemí světa jsou vzdělávací hry velice rychle rostoucím byznysem, silnějším než filmový průmysl v Hollywoodu. Předpokládám, že v budoucnosti budou tyto hry megahitem, zejména on-line hry přes internet, protože zrychlují a optimalizují proces učení.
Do čeho nyní investuji
Obchoduji po celém světě, takže obchodní příležitosti vidím všude. V současné chvíli stavím měděné doly v Argentině a Kanadě. Právě jsem koupil více než 1100 bytů v Texasu. Další investicí je dobrá práce s dluhy. Pokud má někdo silné finanční vzdělání, určitě ví, že jsou dva druhy dluhu, dobrý a špatný. Většina lidí má právě ten špatný dluh, a to je dělá ještě chudšími.
Já sám mám okolo 200 mil. dolarů dluhu, ale je to dobrý dluh, který mě činí bohatším. To je benefit mé finanční gramotnosti, bohužel to není ten druh vzdělání který dostanete ve škole. Moje nejnovější kniha „Unfair Advantage, co váš škola nenaučí o penězích" je o tom, jak vás dluh a daně mohou učinit bohatými, ovšem pouze pokud máte solidní finanční vzdělání.
Americký dolar brzy upadne. Proto neukládám peníze, mám zlato a stříbrné mince. Abych bojoval s devalvací dolaru, využívám co největšího zadlužení, abych získal reality. Také investuji do produkce ropy, ne do akcií vázaných na ropu, protože pokud jde dolar dolů, vydělám více peněz.
Donald Trump nebo Warren Buffet
S oběma jsem strávil hodně času a vedl mnoho diskusí. Více jsem se ale popravdě naučil od Donalda Trumpa. Je mi bližší zejména v myšlení. Největší poučení, které jsem si od něho odnesl, je, že pro úspěch není možné myslet v malém.
Vstupenky na Rich Dad seminář s Robertem Kiyosakim, který proběhne 19. června v pražském Kongresovém centru, jsou k dostání v síti Ticketstream. Více informací o akci najdete na webu www.robertkiyosaki.cz.
(tz)