INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Květnoví ledoví muži, kteří přišli oproti kalendáři letos o něco dříve, udělali definitivní tečku za zimní lyžařskou sezónou. Lyžaři a další turisté, kteří vycestovali do zahraničí s cestovním pojištěním Allianz, nahlásili za uplynulé čtyři měsíce více než 2100 případů svých zranění nebo nemocí, což je o necelé tři stovky případů více, než ve srovnatelném období loňského roku. Téměř polovina z nich byla hlášena z nejoblíbenějších lyžařských středisek v Rakousku, Itálii a Francii. V žebříčku první desítky, odkud se nemocní nejčastěji ozývali se žádostí o lékařskou pomoc, figurovaly také Egypt, USA, Německo, Švýcarsko, Thajsko, Kanada a Velká Británie. Měli štěstí v neštěstí – Allianz pojišťovna totiž kryje pojištění léčebných výloh zcela bez limitů plnění.

Letošní zimní turistická sezóna přinesla do likvidačních spisů z cestovního pojištění Allianz pojištění několik nových poznatků. „Oproti loňskému roku se více než o třetinu zvýšil počet odškodnění za úrazy z odpovědnostního pojištění. Díky politickým nepokojům v Tunisu a zejména Egyptě se zvýšil i počet storen zájezdů. A v neposlední řadě se objevily choroby, které jsou v České republice téměř zapomenuty, například svrab," stručně zrekapitulovala zimní sezónu Jana Slavíková, ředitelka úseku cestovního pojištění Allianz pojišťovny.

Z pojištění stornovacích poplatků bylo v prvním čtyřech měsících nahlášeno několik desítek škod, které přímo či nepřímo souvisely s politickými a občanskými nepokoji v turistických destinacích severní Afriky. Klienti tak využili nabídky pojišťovny Allianz, která jim vyšla vstříc a umožnila uplatnit storno zájezdu i na rizika politických nepokojů, na které se běžně storno nevztahuje.

Poměrně velké množství škod z pojištění léčebných výloh v zahraničí bylo způsobeno jinou osobou, nejčastěji šlo o srážky lyžařů na sjezdovce. „Zajímavé je, že zatímco v případech, kdy český lyžař zaviní zranění zahraničního lyžaře, policie zahájí šetření a poškozený hned vymáhá nemalé odškodnění. Ale v případě, kdy našeho lyžaře zraní jiný cizinec, policie viníka většinou nevypátrá a tudíž náš klient nemá ani po kom odškodné požadovat. V horším případě je to navíc náš pojištěný, často sám zraněný, který je uznán odpovědným za vzniklou škodu," doplnila Kateřina Krenarová, likvidátorka škod z cestovního pojištění Allianz.

Čím dál častěji se naši turisté stávají „lacinou kořistí" pro lyžaře z jiných zemí, kteří si neváhají i v případě „zanedbatelných" škod najmout právníky a peníze vymáhat. To se přihodilo i mladému Brňanovi, z jehož nevinného pádu se stala noční můra. Poté, co na sjezdovce v rakouských Alpách sám bez jakéhokoliv poranění upadl, klouzal se ještě chvíli velmi malou rychlostí po zádech ze svahu dolů. Těsně před zastavením nohou zavadil o botu německé lyžařky, která stála v hloučku na kraji sjezdovky. Ta upadla a spolu s ní další dva němečtí lyžaři, které údajně strhla. První poškozená, která utrpěla lehké poranění dolní končetiny a krční páteře, požaduje po pojištěném 300 000 Kč. Další lyžař, který v době a na místě nehody žádné zdravotní potíže neudával, nyní najednou žádá odškodnění 80 tisíc. A jak se z jednání Allianz pojišťovny s poškozenými zdá, sumy ještě nemusejí být konečné.

„Obrana proti těmto ne vždy zcela čestným praktikám zahraničních lyžařů je pouze jedna – v každém případě nepodepisovat žádný dokument a vždy zavolat asistenční službu, která umí zajistit i právní pomoc, nebo alespoň tlumočníka," doplnila Jana Slavíková.

Celkově největší počet zimních zdravotních problémů tvořily lyžařské úrazy, nejčastěji poranění kolenních a ramenních kloubů, či otřesy mozku, často za desítky tisíc korun. Při víkendovém pobytu v Rakousku si například mladá lyžařka při skoku ze skokánku ve snowparku pohmoždila záda, břicho a způsobila otřes mozku i přesto, že měla helmu. Byla okamžitě převezena vrtulníkem do nemocnice, kde strávila na pozorování 4 dny a následně byla repatriována zpět do Čech. Celkové náklady dosáhly téměř 100 tisíc korun.

Na zahraničních cestách číhala na turisty i jiná nebezpečí – krb, had, ale i svrab. Při pobytu v chatě v Kanadě u příbuzných se například čerstvá důchodkyně přiotrávila zplodinami z krbu. Byla ošetřena v nemocnici a následně propuštěna do domácí péče, přesto si nemocnice za své služby naúčtovala 30 tisíc korun. Při vylézání z vody se klient opřel o kameny, mezi kterými byl „mořský had" a ten jej uštkl v zápěstí. Ambulantně byl ošetřen v místní nemocnici a šok z celé událost byl mnohem větší, než účet za ošetření za 1200 Kč. Klientka na Novém Zélandu zpozorovala, že po nastěhování do hostelu se jí objevila na těle nepříjemná vyrážka. Lékaři diagnostikovali svrab, který byl velkým překvapením, že tyto choroby stále ještě v civilizovaném světě existují.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3