INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Průměrná doba, za kterou po splnění zakázky českému podnikateli na účet přijdou peníze, mírně klesla ze 72 dní v roce 2010 na letošních 69. Pozitivní hodnoty vykazují také opožděné platby, které se letos v průměru opožďují o 12 dní od sjednaného data splatnosti. Vyplývá to z analýzy společnosti ČSOB Factoring, která za poslední tři roky vyhodnotila vývoj platební morálky u téměř 20 tisíc českých subjektů.

Vlivem lehkého ozdravení ekonomiky od dopadů hospodářské recese se letos mírně zlepšila průměrná doba návratnosti pohledávek. Děje se tak zejména díky rychlejší obrátce peněz v ekonomice a jejímu celkovému oživení v prvním pololetí letošního roku.

Podle výsledků analýzy společnosti ČSOB Factoring jsou letos tuzemské pohledávky hrazeny v průměru o tři dny dříve, než tomu bylo v roce 2011. Už nyní se ale začínají naplňovat prognózy některých odborníků, kteří předpovídaly vývoj ekonomiky ve tvaru dvojitého W.

Vstupy a výstupy analýzy

ČSOB Factoring analyzoval vývoj platební morálky u téměř 20 tisíc tuzemských podnikatelských subjektů bez ohledu na jejich velikost, právní formu a místo podnikání. Při rozdělování jednotlivých subjektů do oborů bylo pracováno s oficiální klasifikací ekonomických činností pro ČR – NACE. Při výpočtech byla využita metoda vážených průměrů, tj. platební morálka odběratelů, kteří na účty ČSOB Factoring uhradili v daném roce větší objem peněz, více ovlivňovala vypočítanou průměrnou návratnost za celý obor.

Průměrná návratnost pohledávky znamená, že podnikatelé a firmy dostanou zaplaceno až 69 dní po dodání zboží či provedení služby. Problém nastává zejména u menších firem a podnikatelů, kteří jen obtížně zajišťují pro své podnikání cizí zdroje (bankovní úvěry) a pro které může být více než dvouměsíční období čekání na platbu likvidační.

Nejvíce se změnila situace maloobchodních řetězců, reálná doba návratnosti pohledávek se prodloužila o celý týden. Kvůli zhoršené likviditě drobných maloobchodních prodejců se následně dostávají do obtížné situace i jejich dodavatelé – velkoobchody. „Když se k tomu ještě přidá skutečnost, že na zhoršený finanční výhled zareagují banky sníženou ochotou poskytovat úvěry, majitelům firem nezbývá než přistoupit k hledání alternativního řešení financování, kterým může být třeba právě factoring," vysvětlil Tomáš Morávek, generální ředitel společnosti ČSOB Factoring.

Nejhorší pozici z hlediska oborů mají dodavatelé do zdravotnictví. Tyto firmy čekají v průměru na zaplacení svých pohledávek déle než sto dní. Naproti tomu, výrazně nejlepší je dlouhodobě automobilový průmysl, kde se dokonce reálná doba návratnosti pohledávek zkrátila z loňských 50 dnů na letošních 42 a pohledávky jsou v průměru spláceny dokonce 4 dny před jejich splatností.

(tz)

Slovo ke dni

  • Záchrana řízkem Hudera a syn

    Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3