INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Protipirátská organizace BSA získala od „lovců pirátů“ více než 150 oznámení, přičemž většina z nich je nyní v různé fázi zpracování, a to včetně 30 podaných trestních oznámení. První výplaty odměn by měly proběhnout do léta. Odhadem letos BSA na odměnách vyplatí přes milion korun.

Protipirátská organizace BSA | The Software Alliance se nyní snaží ke zdárnému konci dovést a uzavřít desítky případů softwarového pirátství zjištěných na základě Programu placeného odhalování softwarového pirátství, který je k dispozici on-line přes www.SoftwareLegalne.cz. Program za informace vedoucí k usvědčení pirátů slibuje oznamovateli vyplatit 10 % z uhrazené náhrady škody. BSA od startu programu získává několik oznámení týdně.

BSA získala od „lovců pirátů“ či náhodných oznamovatelů více než 150 oznámení, kterých přichází v průměru několik týdně. „Z toho jsme jich do formy trestního oznámení zpracovali třicet. Zbytek nebylo možné kvůli různým nedostatkům zatím využít,“ dodává Jan Hlaváč.

Policie na základě informací od „lovců“ pirátů zasáhla v desítkách firem. „Dosavadní výši potenciálních škod z těchto případů odhadujeme na 8–15 milionů korun. Zmiňované případy jsou v různé fázi zpracování, některé se blíží ke svému konci. První odměny za odhalení pirátství vyplatíme do léta, půjde řádově o statisíce korun,“ bilancuje Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA. Letos by mohlo být odhadem na odměnách vyplaceno přes milion korun.

Lovci pirátů mohou na odměnách získat teoreticky přes miliardu korun

Přistižené firmy většinou podnikají v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury. Nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec). BSA registruje nejvíce případů pirátství ve firmách, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců.

Podle poslední analýzy se v Česku užívá pirátsky 35 % softwaru a softwarové firmy tím přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,8 miliardy korun. „Téměř každý třetí program je pirátský. Poškození výrobci kromě úhrady softwaru mohou navíc žádat dvojnásobek této hodnoty, takže v souhrnu potenciál odměn přesahuje miliardu korun,“ dodává Jan Hlaváč, zástupce BSA.

Odměna motivuje ke spolupráci při prokazování pirátství

Protipirátská organizace BSA si od motivačního programu slibuje odhalení velkých případů pirátství ve firemním sektoru a snížení počtu anonymních oznámení. Odměny totiž motivují k vyhledávání firem s velkým legalizačním potenciálem, nikoli jen malých, nepodstatných případů. „Zajímají nás všechna odvětví a nejen velké firmy. I malá firma může užívat nelegální software za stovky tisíc, či dokonce miliony korun. U řady specializovaných programů se může cena vyšplhat na desítky i stovky tisíc korun za jednu licenci,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

Odměny rovněž přiměly oznamovatele vyjít z anonymity a aktivně se podílet na prokazování trestné činnosti s vidinou rychlého dosažení náhrady škody. „Anonymů nyní dostáváme minimum a případy se nám daří rychleji zpracovávat. Odměna slouží jako kompenzace času a úsilí, jež informátor vynaloží při řešení případu,“ uzavírá Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.

O protipirátské organizaci BSA

 BSA | The Software Alliance (www.bsa.org) je přední světová asociace zabývající se prosazováním ochrany práv duševního vlastnictví v softwarovém průmyslu. Sdružuje přes sedmdesát společností, které ročně investují miliony dolarů do vytváření softwarových řešení, jež pohánějí ekonomiku a zlepšují moderní život. Prostřednictvím partnerství s orgány státní správy, orgány dohlížejícími na dodržování práv duševního vlastnictví a vzdělávacích aktivit rozšiřuje BSA horizonty digitálního světa a buduje důvěru v nové technologie, které tento svět posouvají vpřed.  Tuzemskými členy BSA jsou společnosti Acronis, Adobe, Apple, Asseco Poland S.A., Autodesk, Bentley Systems, CNC, DBA Lab S.p.A., Microsoft, Siemens, Symantec, Tekla a The MathWorks.

(tz)

 

 

Slovo ke dni

  • Záchrana řízkem Hudera a syn

    Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3