INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. v Praze-Ruzyni je od 1. září 2013 koordinátorem evropského konsorcia sdružujícího výzkumné organizace, university a malé a střední podniky ke společnému řešení projektu 7. rámcového programu Evropské unie s názvem „Integrovaný přístup k rozšíření genetického základu, zvýšení resistence, zlepšení agrotechniky a způsobu zpracování minoritních obilovin s cílem jejich širšího využití pro lidskou výživu v Evropě“. Řešení projektu, který bude prezentován pod akronymem HealthyMinorCereals, se účastní po dobu pěti let celkem 16 partnerů z deseti států (Česká republika, Velká Británie, Turecko, Švýcarsko, Řecko, Estonsko, Rakousko, Polsko, Německo a Maďarsko).

Narůstající poptávka spotřebitelů po zdravých a nutričně bohatých potravinách vede producenty potravin ke zvýšenému zájmu o pěstování a zpracování v dnešní době víceméně opomíjených neboli minoritních avšak nutričně-hodnotných plodin. Mezi minoritní plodiny se v Evropě řadí pšenice špalda, pšenice dvouzrnka a jednozrnka, ale pro někoho možná překvapivě i žito a oves. Na všechny tyto obilniny bude zaměřen výzkum v rámci evropského projektu, koordinovaného Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v.v.i. v Praze.

Hlavními cíly projektu HealthyMinorCereals jsou zvýšení produktivity, odolnosti, kvality a adaptibility minoritních obilnin pro evropské podmínky. Pomocí nových molekulárně genetických metod budou hodnoceny jednotlivé genotypy vybraných druhů s cílem nalezení genů resistence/tolerance k vybraných patogenům. Dále bude hodnocena nutriční kvalita vybraných materiálů pro výběr kvalitních surovin pro potravinářské využití. Pro šlechtitelská využití budou hodnoceny plané příbuzné druhy těchto plodin (z tribu Triticeae – Aegilops sp., plané druhy rodů Triticum a Secale) a to z důvodu zvýšení využitelnosti některých vlastností jako např. tolerance/resistence k biotickým/abiotickým stresům stejně jako některých nutričních charakteristik. Hodnocené materiály budou pěstovány v polních podmínkách v různých půdně-klimatických zónách pro efektivnější hodnocení a pro pozdější doporučení pro dané podmínky. U nejlepších genotypů bude navržena nejefektivnější agrotechnika pro dosažení vysoké kvality produkce stejně jako vysokého výnosu. Návrhy budou využitelné v konvenčním i ekologickém systému pěstování. U nejlepších materiálů budou navrženy nové postupy zpracování pro výrobu pečiva, snídaňových cereálií nebo cukrářského zboží, připraveného ze směsí mouk obohacených o nutričně zajímavé mouky minoritních plodin s cílem vytvoření, co nejlepšího výrobku. Součástí řešení projektu budou i čtyři případové studie s cílem navrhnout co nejefektivnější zvýšení tržního potenciálu minoritních obilnin ve vybraných zemích (ČR, Turecko, Švýcarsko, Maďarsko). Unikátnost tohoto projektu je zejména v komplexním řešení problematiky minoritních obilnin od šlechtění, přes pěstování až po zpracování do finální potraviny. Výsledky povedou k diversifikaci plodin na evropských polích stejně, jako nabídnou nové potraviny s vysokou nutriční hodnotou.

Zahajovací schůzka k řešení projektu proběhne v Praze od 16. do 18. října 2013. Projektu se účastní: Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., PRO-BIO, obchodní společnost s r.o., Selgen a.s. (všichni CZE), University of Newcastle Upon Tyne, Gilchesters Organics Ltd (oba UK), Sabanci University (TUR), Estonian Crop Research Institute (EST), Forschungsinstitut für biologischen Landbau, Getreidezüchtung Peter Kunz (oba CHE), Volakakis Nikolaos (GRC), Universität für Bodenkultur Wien (AUT), Universitaet Kassel, Institut für Lebensmittel- und Umweltforschung e.V., Stolzenberger Reiner Erich (všichni DEU), Grupa BGK sp. z o.o. (PL), Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet Közhasznú Nonprofit Kft. (HU). Celkový rozpočet projektu je 6,46 milionu EUR.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2025

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

   
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3