Ve dnech 3. – 5. září 2014 se poprvé v Praze sejdou světoví vědci a odborníci v oblasti kvality na konferenci QMOD, aby jednali o aktuálních otázkách kvality nejen v dnešní době, ale i pro budoucí léta. Jaké je a jaké by mělo být pojetí kvality v podnikové praxi, v organizacích státní správy, jak by měl vnímat kvalitu zákazník, jak se má projevit ve službách, nakolik se kvalita stane scénářem pro výpočet pravděpodobnosti výskytu rizik? O těchto i dalších tématech bude diskutovat a prezentovat přes dvě stě světových kapacit, a Česká republika bude poprvé za 17 let přímo u toho. Našim vědcům, odborníkům i podnikatelům se naskýtá prostor zúčastnit se a zapojit se do diskuze.
Vědci a odborníci z celého světa se pravidelně jednou za rok schází v různých státech celého světa, aby si vyměnili poznatky o nastolení směrů v kvalitě. Konference QMOD se již konala v Číně, Španělsku, Německu, Jižní Koreji nebo Mexiku a letos poprvé se povedlo získat hostitelství pro toto ojedinělé fórum do České republiky. Hlavním partnerem konference za českou stranu se stala Vysoká škola ekonomická v Praze, a to na základě podpisu dohody mezi rektorem VŠE prof. Ing. Richardem Hindlsem, CSc. a odbornými garanty ze švédských univerzit Lunds a Linköping. Jen vědecký výbor konference, který rozhoduje o zaměření příspěvků, je více jak čtyřicetičlenný.
Motto letošního ročníku „Vstupy pro znalostní ekonomiku – od kvality produktů ke kvalitě znalostí“ příznačně deklaruje návrat zpět k pravé podstatě kvality, která se musí projevit primárně u všech typů produktů, kdy uživatel (spotřebitel) může jednoznačně rozpoznat, kdo to myslí s kvalitou poctivě a odpovědně. Tedy kvalita zákazníkem vnímaná v procesu užití nebo použití. Motto také posouvá pojetí kvality dále – jako atribut znalostí lidí. Podstatný odklon od formálnosti a spoléhání se na zdokumentování a „archivování“ kvality.
Tři dny budou odborníci jednat na půdě VŠE v rámci plenárních jednání a pěti paralelně běžících sekcí. Vedle VŠE Praha se dalšími partnery za českou stranu staly Vysoká škola hotelová Praha a Vysoká škola báňská- technická univerzita Ostrava. K podpoře konference a záštitou se připojili Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Rada kvality ČR. V jednání jsou i další významní partneři a resorty.
Pro účastníky a partnery konference je připraven vedle oficiálního programu i neformální program, umožňující diskuzi k problémům, vyjasnění si stanovisek, vznesení námětů a připomínek, sdílení znalostí a zkušeností.
Skutečnost, že se podařilo získat pořadatelství k nám do Prahy, otevírá velkou příležitost pro naše zájemce jak z podnikatelské, tak akademické sféry prezentovat naše pojetí a zkušenosti, nebo jen poslechnout si a diskutovat s ostatními odborníky z celého světa, jaké jsou trendy a záměry kvality. Nemálo našich výrobních podniků, organizací služeb, ale i zástupců státní správy se může pochlubit a prezentovat, jak vystavěli systém kvality a rozvinuli ho do konkrétních podob s prokazatelnými přínosy pro sebe i okolí.
Zájemci o účast na tomto mimořádném fóru se mohou přihlásit prostřednictvím internetu na http://www.ism.lu.se/index.php?id=593 nebo mohou kontaktovat servisní pracoviště konference v ČR:
Odborné dotazy: Doc. Ing. Milan Hutyra, CSc. (koordinátor za ČR), Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Organizace a přihlášky: Ing. Alan Vápeníček, CSc., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
DTO CZ, s.r.o., Mariánské nám. 480/5, 709 28 Ostrava, mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 595 620 145, kde rádi pomohou nebo odpoví na otázky k možné účasti.
Ing. Alan Vápeníček, CSc., DTO CZ Ostrava