INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

logo cia_barva_nove_copy_copyČeský institut pro akreditaci, o. p. s., který je Evropskou komisí notifikován jako jediný národní akreditační orgán České republiky, v letošním roce průběžně upozorňuje, že je tomu již 25 let, co je nedílnou součástí infrastruktury kvality také akreditační systém.

Accredo – dávám důvěru, to je motto Českého institutu pro akreditaci, o. p. s., známého také pod zkratkou ČIA, které stručně a výstižně popisuje jeho činnost. Jen málokdo i po těch 25 letech tuší, co si pod pojmem „akreditace“ představit, a ještě méně je těch, kteří vědí, jak velký význam má pro firmy, veřejné instituce i běžné občany. Akreditace totiž poskytuje důvěru v to, že akreditované subjekty nabízející služby, jako je například zkoušení vody, vyšetření krve, kalibrace měřidel, certifikace výrobků, inspekce výtahů, jsou k tomu odborně způsobilé, a také nestranné za účelem jejich kontroly, zda splňují požadavky vnitrostátních a mezinárodních norem. Při výběru společnosti, ke které je možné si dát něco vyzkoušet, certifikovat apod., proto úspěšně poslouží denně aktualizovaný seznam akreditovaných subjektů na webových stránkách ČIA. V jednotlivých zveřejněných přílohách si pak lze jednoduše ověřit rozsah akreditovaných činností subjektu.

Využívání akreditovaných subjektů posuzování shody je především ve veřejném zájmu. Přesný a správný výsledek totiž často rozhoduje o nesmírně důležitých věcech – o velkých majetkových hodnotách, ale i o zdraví, životě nebo svobodě člověka. Přestože jsou přínosy akreditace tak zřejmé a že roste počet subjektů, které ji využívají, stále existuje velký prostor pro rozšíření jejího využití.

Nejen akreditované subjekty, ale i ČIA musí splňovat veškeré přísné mezinárodní požadavky na akreditační orgány, a také je dlouhodobě splňuje. Prochází pravidelnou evaluací ze strany Evropské akreditace, což umožnilo podepsat vícestranné dohody o vzájemném uznávání výsledků na mezinárodní úrovni (EA MLA, IAF MLA, ILAC MRA). Na základě těchto dohod jsou udělené akreditace – a tím i výsledky jím akreditovaných subjektů – uznávány v celé Evropské unii a v desítkách dalších zemí celého světa. To má velký význam pro české exportéry, protože nemusí provádět zkoušení či certifikaci svých výrobků v každé zemi zvlášť, pokud si ji zajistí u českého akreditovaného orgánu. Velká Británie a Německo vyčíslily ve studiích ekonomický přínos akreditace v řádu stovek milionů eur, resp. liber ročně. Lze oprávněně očekávat, že obdobně by výsledky takové studie dopadly i v naší zemi.

Pro další informace o akreditaci doporučujeme navštívit www.cai.cz.      

(it) 

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3