Český institut pro akreditaci, o. p. s., který je Evropskou komisí notifikován jako jediný národní akreditační orgán České republiky, v letošním roce průběžně upozorňuje, že je tomu již 25 let, co je nedílnou součástí infrastruktury kvality také akreditační systém.
Accredo – dávám důvěru, to je motto Českého institutu pro akreditaci, o. p. s., známého také pod zkratkou ČIA, které stručně a výstižně popisuje jeho činnost. Jen málokdo i po těch 25 letech tuší, co si pod pojmem „akreditace“ představit, a ještě méně je těch, kteří vědí, jak velký význam má pro firmy, veřejné instituce i běžné občany. Akreditace totiž poskytuje důvěru v to, že akreditované subjekty nabízející služby, jako je například zkoušení vody, vyšetření krve, kalibrace měřidel, certifikace výrobků, inspekce výtahů, jsou k tomu odborně způsobilé, a také nestranné za účelem jejich kontroly, zda splňují požadavky vnitrostátních a mezinárodních norem. Při výběru společnosti, ke které je možné si dát něco vyzkoušet, certifikovat apod., proto úspěšně poslouží denně aktualizovaný seznam akreditovaných subjektů na webových stránkách ČIA. V jednotlivých zveřejněných přílohách si pak lze jednoduše ověřit rozsah akreditovaných činností subjektu.
Využívání akreditovaných subjektů posuzování shody je především ve veřejném zájmu. Přesný a správný výsledek totiž často rozhoduje o nesmírně důležitých věcech – o velkých majetkových hodnotách, ale i o zdraví, životě nebo svobodě člověka. Přestože jsou přínosy akreditace tak zřejmé a že roste počet subjektů, které ji využívají, stále existuje velký prostor pro rozšíření jejího využití.
Nejen akreditované subjekty, ale i ČIA musí splňovat veškeré přísné mezinárodní požadavky na akreditační orgány, a také je dlouhodobě splňuje. Prochází pravidelnou evaluací ze strany Evropské akreditace, což umožnilo podepsat vícestranné dohody o vzájemném uznávání výsledků na mezinárodní úrovni (EA MLA, IAF MLA, ILAC MRA). Na základě těchto dohod jsou udělené akreditace – a tím i výsledky jím akreditovaných subjektů – uznávány v celé Evropské unii a v desítkách dalších zemí celého světa. To má velký význam pro české exportéry, protože nemusí provádět zkoušení či certifikaci svých výrobků v každé zemi zvlášť, pokud si ji zajistí u českého akreditovaného orgánu. Velká Británie a Německo vyčíslily ve studiích ekonomický přínos akreditace v řádu stovek milionů eur, resp. liber ročně. Lze oprávněně očekávat, že obdobně by výsledky takové studie dopadly i v naší zemi.
Pro další informace o akreditaci doporučujeme navštívit www.cai.cz.
(it)