INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Výkonnost české ekonomiky se po delší době zlepšuje.Hrubý domácí produkt vzrostl v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 2,0 %. O jeho zvýšení se zasloužil zejména zpracovatelský průmysl a rostoucí tuzemské i zahraniční poptávky. Dlouho očekávané oživení zažívá i stavebnictví. Dobré zprávy rovněž přichází z evropských ekonomik, a to především z Německa, na které je česká ekonomika napojena nejvíce.

Oživení ekonomiky v uplynulých šesti měsících potvrzují už i české podniky. Přes to se však řada z nich přehnanému optimismu pro budoucí období brání. Potvrdily to výsledky pravidelného průzkumu Komorového barometru Hospodářské komory České republiky (HK ČR), který se od roku 2008 dvakrát ročně zaměřuje na stav malého a středního podnikání (MSP). Čeští MSP, z řad členů HK ČR, na konci měsíce března hodnotili 2. pololetí roku 2013 a predikovali výsledky svých aktivit pro aktuální období, tedy 1. pololetí roku 2014. Velmi pozitivní výsledky přinesl ukazatel hodnocení celkové ekonomické situace za minulé pololetí, jež se zlepšil, a to z 24,5 % na 34,8 %. Výhled podnikatelů na budoucí období se však nepatrně zhoršil. Podíl respondentů s pozitivním výhledem totiž poklesl z 35,7 % na 30,5 %. Společně s velkým počtem respondentů očekávajících neutrální vývoj lze konstatovat, že i když ke stabilizaci české ekonomiky dochází, přehnaný optimismus dle tuzemských firem stále ještě není na místě.

V rámci letošního březnového průzkumu odpovědělo 515 respondentů, kteří spadají do kategorie malých a středních podniků (SME), tj. mají méně než 250 zaměstnanců.

„České podnikání má za sebou velmi náročné období, které se bohužel nedá počítat na měsíce, ale na roky. Je proto maximálně potěšující konečně sledovat růst vývoje české ekonomiky, který ostatně potvrzují i výsledky našeho průzkumu. Stejně jako naši členové se však ani my nehodláme oddávat přehnanému optimismu. Ještě zdaleka není vyhráno a opatrnost je proto na místě. Podnikatelé poučeni z minulosti stále vyčkávají. A právě to je ten moment, kdy je potřeba naší ekonomiku co nejdříve zafixovat a zajistit tak možnost plynulého růstu bez větších výkyvů. S velkými očekáváními proto sledujeme podporu podnikatelského prostředí a podněty k dalšímu nastartování hospodářského růstu ze strany vlády. Z dílčího úhlu pohledu bychom vyzdvihli výrobní sektor, který vykazuje stabilní a postupně zlepšující se výsledky, což vypovídá o dobré kondici českého průmyslu, který je neustále tažen exportem. Zlepšení v dílčí kategorii osobních služeb pak avizují, že se po dlouhé době začíná zlepšovat i domácí poptávka, z čehož by měli těžit zejména drobní podnikatelé. A roste i stavebnictví, u kterého se v našem průzkumu potvrzují budoucí optimistická očekávání, byť na sektor stavebnictví měla krize opravdu tvrdý dopad,“ komentuje Petr Kužel, prezident HK ČR.

Prognóza budoucího vývoje stagnuje

Počet podnikatelů, kteří odpověděli pozitivně na otázku, jaký očekávají celkový vývoj v prvním pololetí roku 2014, se oproti předchozímu průzkumu snížil, a to na 30,5 % z předchozích 35,7 %, což je snížení o přibližně 5 procentních bodů. Tento výsledek je ale stále jeden z nejlepších za poslední tři roky a je jasným důkazem toho, že podíl optimistických podniků je oproti předchozím rokům velmi vysoký. Nejlepšího výsledku bylo dosaženo v září 2008, kdy mělo pozitivní očekávání 42,2 % podniků. Nejhorších výsledků pak bylo dosaženo v únoru 2009, kdy svůj celkový vývoj vidělo optimisticky pouze 10,2 % podniků a na také na začátku roku 2012, kdy to bylo pouze 16,1 % podniků.

Podíl respondentů, kteří očekávají naopak zhoršení své celkové situace, se oproti září loňského roku téměř nezměnil. V prvním pololetí roku 2014 očekává svůj celkový vývoj negativně 21,7 % podnikatelů. V předchozím průzkumu pak na otázku ohledně očekávaného ekonomického vývoje odpovědělo negativně celých 21,0 %, podniků. Stejné očekávaní své ekonomické situace jako předchozím období pak v aktuálním průzkumu hlásí 47,8 % respondentů. Jde o podíl, který se v posledních letech drží na poměrně stabilní úrovni a oproti předchozímu průzkumu narost o více něž 4 procentní body, což je poměrně pozitivní.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3