Představitelé 14 českých firem odletěli pod hlavičkou Hospodářské komory České republiky do íránského Teheránu, aby během pěti dní v hlavním městě a jižně od něj 700 kilometrů vzdáleného Šírázu
Hospodářská komora do Íránu za posledních pět let zorganizovala už několik misí a uspořádala řadu obchodních setkání i v ČR, díky kterým firmy podepsaly kontrakty na stovky milionů korun.
Podnikatelská delegace je složená ze zástupců firem zabývajících se výrobou skla, plynových regulátorů, projektováním podvozků a tramvají, mezinárodní přepravou, ale i strojírenským zkušebnictvím, výrobou léčiv nebo výstavnictvím. Do Íránu ji vede viceprezident Hospodářské komory pro průmysl a zahraniční vztahy Bořivoj Minář, který se během Íránsko-českého podnikatelského fóra v hlavním městě setká mimo jiné s Pedramem Soltanim, íránským byznysmenem a prvním viceprezidentem Íránské komory obchodu, průmyslu, dolů a zemědělství (ICCIMA), která je se svými 250 000 členy největší íránskou obchodní organizací v zemi.
Hospodářská komora s ní spolupracuje už od roku 1989. Obě komory dnes úzce spolupracují na vloni otevřeném programu Brána do Persie, který zhruba dvěma stovkám českých podnikatelů mimo jiné usnadňuje získávání víz a osvědčení pro obchodní účely.
Obchodní fórum a dvoustranná jednání českých a íránských firem proběhnou také v ekonomickém centru na jihu země v Šírázu, kam z íránského hlavního města odletí podnikatelé ve středu. Navštíví zde průmyslové podniky v blízkosti města a setkají se se zástupci investičních agentur. Šíráz je atraktivní lokalitou pro české firmy zejména z oblasti těžby, cementárenství, textilu nebo elektroprůmyslu. V místě se nachází také tzv. zvláštní ekonomická zóna, jde o část íránského území, která je řízena podle zvláštních zákonů a obchod je zde osvobozen od cel.
Podle Hospodářské komory české firmy na rozdíl od podniků z dalších částí Evropy zatím nedostatečně využívají potenciál, který jim osmdesátimilionová země nabízí.Staví na tom, že obchodní výměna mezi Československem a Íránem úspěšně fungovala už za první republiky a kvalitní české výrobky mají v zemi stále velmi dobré renomé. Právě proto, ačkoliv se Írán dostal z ekonomické izolace v lednu 2016, Hospodářská komora začala vytvářet podmínky pro budoucí česko-íránské kontrakty už o dva roky dříve.
Od uvolnění protiíránských sankcí do země už zavítaly početné delegace z řady evropských zemí, například Francouzi s Íránem podepsali před dvěma lety kontrakty za 400 miliard korun, své pobočky dnes v Íránu mají desítky velkých německých firem.
(tz)
Ilustrační foto Pixabay.com