Regionální fond rozvoje Poštovní spořitelny má za sebou první kolo grantového programu, ve kterém bude mezi 22 úspěšných projektů rozděleno celkem 1 517 380 korun. Připomeňme, že hlavním tématem aktuálního ročníku, jehož první kolo bylo vyhlášeno 26. března 2014, je zlepšování sousedských vztahů.
Dvěma nejlépe hodnocenými projekty jsou Probuzení prostranství u obnovovaného litinového křížku u Ratenic (Středočeský kraj) a Druhý krok pro vnitroblok (Praha 10). Mezi tři nejúspěšnější kraje se v prvním kole programu zařadily Středočeský, Jihomoravský a Hlavní město Praha. Ve Středočeském kraji uspělo 5 projektů, v Jihomoravském kraji a Praze to byly shodně 3 projekty.
Regionální fond rozvoje Poštovní spořitelny rozděluje prostředky ve dvou navazujících grantových kolech (jarním a podzimním). O podporu v nich mohou usilovat nekomerční projekty, které zapojí občany v daném regionu do veřejného a společenského života a současně vytvoří podmínky pro rozvoj pozitivních mezilidských vztahů. V grantovém programu jsou letos připraveny k rozdělení až 4 miliony korun, přičemž maximální výše jednoho grantu činí 100 tisíc korun.
Do Regionálního fondu rozvoje Poštovní spořitelny se mohou se svými projekty hlásit nevládní neziskové organizace (spolky, obecně prospěšné organizace, ústavy, nadace, nadační fondy, účelová zařízení církví), příspěvkové organizace i obce. Regionální fond rozvoje navazuje na předchozí grantový program ČSOB a Era pro podporu regionů, který fungoval v letech 2007 až 2013.
Druhé letošní kolo programu bude vyhlášeno 10. září a uzávěrka proběhne 15. října.
Nejlépe hodnocené projekty v prvním kole programu:
Ratenická včela: Probuzení prostranství u obnovovaného litinového křížku u Ratenic
Litinový křížek je jednou z mála drobných sakrálních staveb ve volné krajině v katastru obce Ratenice. V projektu se jeho iniciátoři zaměří na zapojení okolí křížku do fungování místní komunity. Do úpravy prostranství a vybavení místa kolem křížku lavičkou, odpadkovým košem a informační tabulí se zapojí šikovní občané Ratenic.
Ke spolupráci budou přizváni i místní pamětníci a starousedlíci, kteří se setkají s nově příchozími obyvateli. Projekt ukončí sousedské setkání, společná akce komunity vedoucí k reálnému probuzení místa.
Projekt byl podpořen částkou 40 000 korun.
Zaostřeno na Desítku: Druhý krok pro vnitroblok
Projekt skloubí potřeby a přání obyvatel bloku v Praze 10. Tamější sousedská komunita přesvědčila vlastníka pozemku, Městskou část Praha 10, ke změně původních plánů týkajících se vybudování basketbalového hřiště. Namísto něj vznikne ve vnitrobloku multifunkční sportoviště, komunitní záhon a pobytový trávník, o který bude sama místní komunita dále pečovat. Projekt tak přispěje nejen ke všestrannějšímu využití vnitrobloku, ale i k upevnění sousedských vazeb. Projekt je zároveň krásným příkladem tzv. participativního plánování.
Projekt byl podpořen částkou 99 600 korun.
Od roku 2007 rozdělila ČSOB na komunitní projekty v regionech již více než 22 milionů korun.
Více informací o grantovém programu je k dispozici na webových stránkách www.csob.cz a www.nadacevia.cz.
(tz)