INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

ce od petiKolejový absorbér hluku z recyklovaných materiálů z gumárenského a automobilového průmyslu, izolace ze starého papíru nebo recyklovaná suť ze stržených budov v základech depozitáře – to jsou jen některé inspirativní projekty firem, které loni ocenilo Ministerstvo průmyslu a obchodu v soutěži Přeměna odpadů na zdroje.

I letos se firmy utkají s projekty, které vracejí zpět do života použité materiály a nefunkční výrobky. Uzávěrka třetího ročníku soutěže je 15. dubna 2019.

Každý výrobek se jednou ocitne na konci svého životního cyklu. Když zůstane ležet bez užitku na skládce, nejenže následně řešíme problém s velkým množstvím odpadů, ale především se zbytečně připravujeme o cenné suroviny. Jedinou cestou, jak snížit skládkování na minimum a zodpovědně přistupovat ke spotřebě přírodních zdrojů, je vzniku odpadů předcházet.

Česká republika stejně jako další evropské země aktivně pracuje na zavedení principů cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství. Jedná se o systém, ve kterém předcházíme vzniku odpadů tím, že všechny opakovaně využitelné zdroje kolují v oběhu co nejdéle. Přechod ze stávajícího lineárního systému na cirkulární se neobejde bez jasné politiky, dobré legislativy, podpory inovací i potřebné osvěty firem a veřejnosti.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu se problematice udržitelného a účinného využívání zdrojů intenzivně věnuje. Letos pořádáme již třetí ročník soutěže Přeměna odpadů na zdroje. Snažíme se nejen představit nejlepší podnikatelské počiny a příklady z praxe, ale také motivovat podnikatele, živnostníky, města, obce, žáky a studenty škol ke kreativnímu využívání materiálů a výrobků na konci jejich životního cyklu,“ uvádí ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Cirkulární ekonomika má celospolečenský přínos

Četné studie potvrzují, že přechod k cirkulární ekonomice povede nejen ke snížení ekologické zátěže, ale podpoří například také vznik nových pracovních míst. Podle Evropské komise má cirkulární ekonomika přinést až 2 miliony nových pracovních míst. Společnost McKinsey & Company zase spočítala, že přijetí principů cirkulární ekonomiky může od roku 2030 generovat v Evropě roční úspory v hodnotě 1,8 bilionu eur a výnosy ve výši 600 miliard eur ročně. Například využití jedné tuny recyklovaného plastu ušetří pět barelů ropy a ekvivalent 1,6 tuny CO2. Nastartování cirkulární ekonomiky může přinést nové podnikatelské příležitosti, inovativní výrobky a materiály s vyšší přidanou hodnotou.

Dobrý příklad využití odpadů ve stavebnictví

Přechod na cirkulární ekonomiku se neobejde bez změny pohledu na odpady. Firmy se musejí dívat na materiály ne jako na odpady, ale jako na cenné zdroje surovin. Vráceny do oběhu mohou být například stavební a demoliční hmoty, kov, papír, sklo, odpadní pryž a další komodity. V loňském ročníku soutěže Přeměna odpadů na zdroje odborná porota ocenila řadu firem. Jednou z nich byla stavební společnost VW WACHAL, která využila recyklovanou suť ze stržených budov při výstavbě nového depozitáře pro Východočeské muzeum. „Před samotným zahájením stavebních prací bylo nutné nejprve odstranit původní budovu školní jídelny a přilehlých objektů. Při každé demolici řešíme otázku, jak zužitkovat velké množství stavební suti. U této stavby se nám podařilo využít zhruba tisíc tun recyklátu,“ doplnil ekonomicko-provozní ředitel stavební společnosti Ondřej Wachal.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3