Podle dodavatelů energií není letošní zdražování plynu, vody a elektřiny ani zdaleka poslední, a v budoucnu je tak možné očekávat další zvyšování cen. Na českém trhu však již existují inovativní systémy, které zajišťují nejen optimální hospodaření se všemi přírodními zdroji a energiemi, ale také úplnou soběstačnost a nezávislost na technické infrastruktuře.
Zajímavým příkladem podobného řešení je energeticky nulový rodinný dům, který využívá technologické jádro NyrdenCore s ventilačním tepelným čerpadlem NIBE F750.
Energetické jádro NyrdenCore komplexně řeší vytápění, chlazení, větrání, ohřev vody, ekologickou likvidaci odpadních vod a biologického odpadu i výrobu elektřiny. Majitelé nulového rodinného domu, manželé Horovi si díky němu mohli pořídit levnější pozemek bez připojení k inženýrským sítím, a stali se tak zcela nezávislými na zdražujících se energiích. „Jádro NyrdenCore je energeticky účinné, šetrné k životnímu prostředí i zdrojům pitné vody, a navíc snižuje provozní náklady na minimum. Energie v našem domě budou pocházet pouze z obnovitelných zdrojů a v projektu se tak počítá s tím, že dokončená stavba splní požadavky kladené na nulový dům,“ konstatovala majitelka.
Zcela nezávislý ostrovní systém s ventilačním tepelným čerpadlem
Navržený ostrovní systém umožňuje vyrábět a skladovat elektrickou energii bez závislosti na technické infrastruktuře, a není tak ohrožený jejími výpadky vlivem přetížené sítě nebo živelných pohrom na trasách vysokého napětí. Dostatečná produkce elektřiny vyrobené autonomní fotovoltaickou elektrárnou zajišťuje i efektivní provoz ventilačního tepelného čerpadla NIBE F750, které slouží k vytápění, větrání, chlazení a přípravě teplé vody. Funkce tohoto důležitého prvku jádra NyrdenCore vysvětlil Jiří Sedláček, ředitel prodeje NIBE Energy Systems CZ: „Ventilační tepelné čerpadlo je v zásadě systém na recyklaci energie. Nejdříve ji odebere teplému vnitřnímu vzduchu odváděnému pomocí ventilačního systému z interiéru a následně ji použije k vytápění či ohřevu vody. V oblasti zpětného získávání tepla tak předčí i rekuperační jednotky a díky maximálnímu využití tepelných zisků pokryje téměř celoroční energetickou potřebu domu. Toto zařízení navíc účinně brání vzniku a bujení plísní a vytváří zdravé vnitřní prostředí.“
Dokonale šetří vodou
Energetické jádro NyrdenCore řeší také rostoucí ceny vodného a stočného, do kterých se již začínají promítat náklady nutné na rekonstrukci vodárenských sítí nebo sucho. Umí totiž využít nejen běžné zdroje vody, ale v případě potřeby i ty alternativní: dešťovou , povrchovou nebo podzemní vodu z vrtů či ze studny. „Problém nebudeme mít ani s mikroplasty, které se běžně vyskytují v pitné vodě a vodárny je současnými metodami úpravy neumí zcela eliminovat. Jádro je totiž díky certifikované filtraci spolehlivě odstraní a zároveň zajistí likvidaci biologického odpadu z domácnosti a odpadní vody. Kombinací velmi nízké spotřeby vody a řízeného biologického rozkladu splašků v kompostéru se totiž veškeré odpady přemění na teplo, páru a biomasu. Přefiltrovaná odpadní voda nám může posloužit i k splachování,“ řekla majitelka.
Ocenění pro autonomní systém
Funkce celého systému na závěr shrnul Jan Blažíček z týmu NyrdenCore: „Společným jmenovatelem všech propojených řešení jsou ekologické obnovitelné zdroje, optimalizovaná spotřeba, maximální účinnost jednotlivých procesů a akumulace energie: ve zkratce propojení kvalitních technologií do jednoho synergického celku. Právě díky těmto vlastnostem jádro zvítězilo v národním kole mezinárodní soutěže inovací Quality Innovation Award a postoupilo do světového finále.“
(tz)