Více objasnila generální ředitelka ManpowerGroup ČR a prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb Mgr. Jaroslava Rezlerová: Nová doba, nové výzvy, nová rizika. Firmy musí reagovat na rychle se měnící podmínky a potřeby lidí, ekonomiky, celé společnosti. Jednou z odpovědí je Bezpečné pracoviště.
Proč je dnes tak důležité hovořit o bezpečném pracovišti? S kým a jakou formou ho podporovat?
Bezpečné pracoviště vnímáme jako klíč k hospodářskému oživení. Pokud se lidé v práci cítí dobře a bezpečně, soustředí se lépe na plnohodnotný výkon v zaměstnání a jsou produktivní. Z posledního průzkumu ManpowerGroup mezi zaměstnanci vyplývá, že potřebují mít jistotu, že pro zaměstnavatele je zdraví, pohoda a spokojenost zaměstnanců na prvním místě.
Jsme součástí globální iniciativy Aliance globálních personálních společností (ManpowerGroup, Randstad a Adecco Group). Díky osvědčeným postupům Aliance víme, že do tvorby bezpečného pracoviště je potřeba zainteresovat vedení organizací, HR, lidi zodpovědné za BOZP, ale také zástupce zaměstnanců a odborů. Při tvorbě tzv. protokolů zdraví a bezpečnosti je potřeba dospět ke konsensu všech zúčastněných stran, aby nová pravidla byla dlouhodobě funkční a udržitelná. Téma bezpečného pracoviště chceme podporovat také v Asociaci poskytovatelů personálních služeb a vytvářet komunikační platformu pro další instituce a organizace, unie, svazy, další zaměstnavatele.
Co se rozumí pod pojmem bezpečné pracoviště, čím se liší od dřívějších zásad BOZP a jak se proměňuje v čase?
Protokoly Aliance pomáhají v organizacích nastavovat nové standardy a procesy a mohou doplňovat předpisy BOZP. Proměňují se v čase podle úrovně rizika, které je organizace ochotná přijmout.
Jaké jsou další efekty bezpečného pracoviště vedle bezpečí, pohody a komfortu zaměstnance? Vrátí se náklady vynaložené korporací nebo i malou firmou?
Při nastavování bezpečného pracoviště mají organizace příležitost k vytvoření nové budoucnosti práce, která bude fungovat pro každého, která bude více digitální a virtuální a která může všem přinést daleko vyšší hodnotu. Od vyšší produktivity práce, zefektivnění procesů, zeštíhlení struktur a většího důrazu na prevenci a zdraví až po větší flexibilitu, work-life balance a well-being zaměstnanců.
Mají už zaměstnanci ManpowerGroup v ČR bezpečné pracoviště, a pokud ne zcela, co k ideálu ještě chybí a kolik to vše stojí?
Důraz klademe na flexibilitu a využívání home office, pobočky máme vybaveny ochrannými prostředky, pracujeme v cloudu, jsme zvyklí na vzdálený přístup a velmi dobře umíme svou práci, včetně náborů přesunout do virtuálního prostředí. Průběžně se našich zaměstnanců ptáme, jak se ve své práci cítí, používáme k tomu tzv. pulse surveys, průzkumy spokojenosti. V tuto chvíli nám jeden takový interní průzkum probíhá a my se brzy dozvíme, co bychom ještě pro naše zaměstnance mohli udělat.
Věřím, že když se všichni připravíme na možná rizika šíření covid-19 a budeme připraveni včas reagovat a eliminovat co nejvíce těchto rizik při zachování produktivity práce, budeme mít vyhráno. Přínosy pak předčí investované náklady.
ptal se Pavel Kačer