„Vysokohustotní polyetylen splňuje přísné požadavky zdravotní nezávadnosti, a lze ho tedy využívat v potravinářském průmyslu, při výrobě hraček či ve zdravotnictví. Vyrábí se z něj například mikrotenové sáčky, víčka PET lahví, kelímky nebo přepravky pro pivní láhve," uvedl Artur Paździor, generální jednatel společnosti Unipetrol RPA. Mezi další využití plastu patří výroba trubek, desek, víček, kontejnerů či popelnic.
Společnost Unipetrol RPA disponuje dvěma jednotkami pro výrobu vysokohustotního polyetylenu (PE-HD), které byly zprovozněny v letech 1975 a 2002. Obě jednotky fungují na principu plynofázní polymerace a produkují polyetylen ve formě přírodních granulí nebo stabilizovaného polymerního prášku. Černý granulát se používá především pro výrobu trubek pro rozvody pitné vody.
Polyethylen je v současnosti nejpoužívanějším polymerem na světě. Průmyslová výroba nízkohustotního - rozvětveného polyetylenu byla zahájena v roce 1939 a vysokohustotní polyetylen byl poprvé syntetizován v roce 1954.
UNIPETROL, a.s., ovládá společnosti, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v České republice i na středoevropském trhu. Skupina Unipetrol je v České republice jedna z největších z hlediska obratu a zaměstnává téměř 4000 lidí.
(tz)