Již zanedlouho se v praxi plně ukáží důsledky zavedení institutu nespolehlivého plátce. Od dubna totiž budechtít stát po podnikatelích a firmách, aby ručili za daň z uskutečněných plnění, kterou neodvedou jejich obchodní partneři. Velké firmy se bouří, protože lustrace velké základny spolupracujících subjektů je velmi náročná.
Proto jim vyšla Finanční správa ČR vstříc. Spolehlivost plátců bude možné kontrolovat hromadně online společně s požadovanými čísly bankovních účtů určených pro podnikání. Pro jednodušší administrativu počítají s nasazením kontroly do firemních systémů i výrobci účetních softwarů. Potvrdili to zástupci firmy Premier system vyvíjející účetní software, kteří věří, že budou k datu připraveni i přes komplikace v podobě pozdního rozjedu rejstříku ze strany státu.
Finanční správa nedávno zveřejnila technické parametry webové služby, díky níž budou mít velké společnosti možnost hromadného sledování informací o číslech podnikatelských bankovních účtů plátců DPH a ověření jejich spolehlivosti. Implementovat toto řešení do účetních programů se chystají rovněž výrobci komerčních účetních systémů. Firemní software současných i budoucích zákazníků musí být do 1. dubna plně připraven. „V průběhu ledna byla v Premieru nasazena kontrola Nespolehlivých plátců DPH a v dubnu k němu přibude i kontrola bankovních účtů v podobě linku na online seznam, který ověřuje registraci,“ potvrdil například Boleslav Buzek, zakladatel a jednatel Premier system.
Neobejde se to však bez obtíží, které vidí výrobci spíše na straně státu. Důvodem je zpoždění, protože zveřejnění specifikace pro hromadné kontroly nebylo včasné. Technické parametry jsou uvedeny na Daňovém portálu v aplikaci ePodpora a dostalo ji kolem 180 vývojářů. Provoz je zatím ve fázi testování. „Jako jediný zádrhel zatím vidím v pozdním rozjezdu rejstříku ze strany státu, včetně jeho naplňování, kdy již v prosinci po nás zákazníci tuto kontrolu požadovali,“ komentuje Boleslav Buzek s tím, že se snaží přizpůsobit jakémukoliv nabízenému řešení a věří, že vše bude ve finále kompatibilní. Úprava softwaru se v konečném důsledku projeví na snížení firemních nákladů časových i finančních. Slušný firmám se sníží riziko placení statisícových náhrad a sankcí za své obchodní partnery.
Jednotlivá kontrola
Údaj o tom, jestli je či není společnost nespolehlivým plátcem, lze dohledat v celostátním registru plátců DPH vedeným Českou daňovou správou Ministerstva financí. Již nyní lze individuální spolehlivost partnerů zjistit rovněž prostřednictvím sofistikovaného účetního systému. Ověření poskytuje i software od Premier, o kterém se lze více dozvědět na http://www.premier.cz. Je vybaven funkcí, kdy data eviduje na kartě dané firmy. Údaje jsou čerpány při přidávání dokladů na pozadí, systém tak zbytečně nezdržuje zaměstnance při práci.V podobném duchu testuje solventnost obchodních partnerů vyhledáváním v insolvenčním rejstříku.
Neplatiči se dostanou na černou listinu
Sledování spolehlivosti obchodních partnerů a čísla jimi používaných bankovních účtů zavádí novela zákona o DPH. Do nespolehlivých firem podle ní spadají ty, které uvádí sídlo na neexistující adrese, nepodají včas daňové přiznání či ignorují úřady. Odhad resortu Ministerstva financí je kolem 28 tisíc takových nesolventních společností. Povinnost ručení plátce DPH při přijetí plnění od nespolehlivého plátce nebo při platbě za zdanitelné plnění na jiný, než zveřejnění účet plátce přenáší odpovědnost ze státu na podnikatele.
Zveřejnění podnikatelských účtů
Všichni noví plátci DPH musí nově uvádět v přihlášce k registraci čísla všech svých podnikatelských bankovních účtů u poskytovatelů platebních služeb. Zveřejnění účtu má význam pro účty, které plátce používá k přijímání úhrad. Správce daně začne účty zveřejňovat v databázi „Registr plátců DPH“, a to od 1. dubna 2013.
Nespolehlivé plátce odhalí úřady ve skutečnosti až na základě pravomocného rozhodnutí správce daně. Novelou zákona o DPH si Ministerstvo financí slibuje snížení daňových úniků. Na listině se v první řadě objeví podniky účastnící se podvodů s pohonnými hmotami. Napříč zeměmi EU se nejedná o neobvyklé opatření.
Po zveřejnění na listině neplátců se z ní nebude snadné dostat. Odvolat se je nutné do 15 dnů a výmaz je možný až po roce, kdy se prokáže, že se firma chová slušně a plní daňové povinnosti. Mezi další skutečnosti patří, že subjektům na černé listině se zkrátí zdaňovací období ze tří na jeden měsíc.
Ručení za daň se lze vyhnout, je-li odvedena rovnou státu, a ne dodavateli, který ji následně platí. O tom se však musejí oba dohodnout.
Více informací naleznete na www.premier.cz
(tz)