Čeští vědci, lékaři a další odborníci se v pondělí 24. června setkali v hotelu Hilton Prague, aby se zúčastnili další ze série vzdělávacích a networkingových snídaní organizovaných Prague Convention Bureau ve spolupráci s Czech Convention Bureau pod záštitou radního hl. m. Prahy Ing. Václava Novotného a za podpory Letiště Praha.
Jednalo se o v pořadí třetí akci tohoto druhu pořádanou v rámci tzv. „Ambasador Programu“, který Prague Convention Bureau zahájilo v roce 2010. Setkání mělo za cíl představit potenciálním kongresovým velvyslancům možnosti spolupráce při získávání a organizaci mezinárodních kongresů v Praze a České republice. O své bohaté zkušenosti s organizováním mezinárodních odborných kongresů a konferencí se tentokrát s účastníky podělila prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., FCMA, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR, která byla počátkem dubna oceněna za dlouhodobý přínos pražské kongresové turistice v rámci slavnostního „Ambassador Awards“ večera.
Prof. Syková, která začala s organizováním mezinárodních akcí již jako studentka doktorandského studia, organizuje kongresy a jiná odborná setkání již řadu let a má tudíž bohaté zkušenosti jak s vlastním pořádáním akcí, tak se spoluprací s předními kongresovými organizátory v ČR. „Měli jsme tenkrát vědecké výsledky, a proto jsme se v 70. letech rozhodli, že zorganizujeme v Praze mezinárodní kongres“ vysvětluje prof. Syková počátky své kariéry a dodává: „V té době zde ještě neexistovaly žádné profesionální agentury jako dnes. Nezbývalo nám tedy nic jiného, než si vše zajistit a zorganizovat sami. Vlastní zkušenosti s organizováním akcí nám nyní dávají prostor v rámci kooperace s kongresovými organizátory, neboť přesně víme, co od agentury očekávat.“
„Je podstatné, aby místní ambasadoři mezinárodních asociací byli aktivní v rámci těchto asociací a pravidelně navštěvovali jejich kongresy,“ zdůraznila ve své prezentaci prof. Syková. Osobní kontakt s delegáty a vystavovateli je často důležitý pro pozdější případné získání a úspěšné pořádání akce v destinaci. Organizátor by měl být člověk, kterého lidé v jeho oboru znají a znají tak i jeho práci. Nemalý význam při získávání mezinárodních kongresů do Prahy hrají také dosavadní zkušenosti ambasadora s pořádáním menších akcí, které často bývají z hlediska obsahu vědeckého programu velice významné pro daný obor.
Praha jako kongresová destinace má co nabídnout, neboť disponuje dostatečnými ubytovacími kapacitami, konferenčními zařízeními pro velké mezinárodní kongresy a také unikátními historickými konferenčními zařízeními pro pořádání menších akcí. V rámci diskuse byla také na semináři zmíněna otázka Kongresového centra Praha, nejvýznamnějšího místa pro konání velkých akcí v Praze. Magistrát hl. m. Prahy má zájem podporovat Kongresového centrum Praha a v blízké budoucnosti by se mělo rozhodnout o jeho dalším rozvoji, aby byla zachována jeho konkurenceschopnost. „Další vývoj a případná rekonstrukce a modernizace Kongresového centra Praha bude hrát nemalou roli také při naplnění ambiciózních cílů Prague Convention Bureau – dostat Prahu do roku 2015 mezi prvních 10 kongresových destinací a do roku 2020 do top 5 na žebříčku asociace ICCA,“ dodává ředitelka Prague Convention Bureau Lenka Žlebková.
Hlavním posláním vzdělávací a networkingové snídaně pro kongresové velvyslance je zvýšit mezi ambasadory povědomí o významu pořádání mezinárodních kongresů jak pro jejich obor, tak pro destinaci, a zároveň je seznámit s možnostmi podpory ze strany Prague Convention Bureau a Czech Convention Bureau. Cílem pořádané akce je pozitivně motivovat tyto odborníky, aby se aktivně zapojili do práce v rámci mezinárodních asociací a snažili se získat některý ze světových či evropských kongresů v rámci jejich oboru do Prahy.
(tz)