V lékové oblasti pokračuje a zesiluje nekoordinovaná a nesystémová státní regulace cen. Česká asociace farmaceutických firem upozorňovala už v lednu, že následkem bude stahování dalších a dalších přípravků, které jsou v rámci dané léčebné skupiny cenově nejdostupnější. Léky se prostě firmám nevyplatí dodávat, protože by na ně musely doplácet. Tato situace nejnověji nastala u léku Zoleptil, který pravidelně užívá zhruba 2,5 tisíce schizofreniků.
Zoleptil obsahuje jako jediný lék na českém trhu účinnou látku zotepinum. Pacienti tak budou muset být převedeni na jinou účinnou látku, což v případě schizofrenie obvykle znamená zhoršení léčby a komplikace pro pacienty. Jiné léky jsou zároveň nákladnější.
„Vždyť je to postavené na hlavu. Stát nedokáže respektovat systém stanovení cen léků, který sám vytvořil. Výsledkem je jednak zpětný vývoz léků do zahraničí a jednak stahování léků, které jsou už nyní nejlevnější. Stát tlačí na snížení cen, což se mu daří tak dobře, že vytlačuje z trhu léky, které jsou pro systém nejméně nákladné,“ upozornil výkonný ředitel ČAFF Emil Zörner.
ČAFF v lednu letošního roku upozornila, že vedle re-exportů už opouští český trh některé léky na vysoký krevní tlak a v dalším kole budou výrobci zvažovat udržení léků na choroby žaludku, snížení krevního tlaku a některých antibiotik, například proti angínám.
Reakce Ministerstva zdravotnictví ČR a Státního ústavu pro kontrolu léčiv byla blazeovaná. Za léky existuje náhrada, nic se neděje. „Svět se nedělí na zlé výrobce a hodné úředníky a politiky. Zájmem všech by měl být udržitelný systém zajišťující maximální kvalitu péče. I ekonomickému laikovi musí být jasné, že levné léky (obvykle generické) systému prospívají – za výhodnou cenu garantují stejnou kvalitu léčby jako léky, které se dostaly na trh jako první,“ řekl Emil Zörner.
Podobný názor mají lidé, kteří stojí denně tváří tvář pacientům. Česká lékárnická komora dokonce vyzvala stát, aby řešil nedostatek léčiv, ať je způsoben re-exportem nebo legislativou. „Lékárníci musejí svým pacientům opakovaně vysvětlovat, že nejsou i přes veškerou snahu schopni jim některé léky, které jsou v jiných zemích dostupné, zajistit,“ sdělil šéf lékárníků Lubomír Chudoba.
Recepty lékárníků jsou však příliš jednoduché, nezdržují se s podstatou problému. Léky se vyvážejí do ciziny kvůli nízké ceně? Tak to, státe, zakaž a je vyřešeno. Tečka.
„To přece není řešení. Evropa stojí na volném trhu. Když zakážeme volný pohyb léků, neměli bychom to udělat i v případě dalších komodit? To asi ne. A pokud to nakrásně uděláme, opravdu si myslíte, že dodavatelé léků nebudou reagovat v situaci, kdy se cena léku stanoví na základě cen v jiných zemích? To je iluzorní a realitě velmi vzdálené,“ odmítl recept lékárníků Emil Zörner.
(tz)