Na aktuální témata Profesionalizace tunelování a platební morálka českých firem hovořil na tiskové konferenci předseda představenstva a generální ředitel KUPEG, úvěrové pojišťovny, a. s. Ing. Michal Veselý.
KUPEG loni pojistila pohledávky za 9970 českými odběrateli v hodnotě více než 100 mld. Kč, přičemž evidovala potíže ve více než 617 případech v hodnotě půl miliardy Kč. Podle zkušeností pracovníků úvěrové pojišťovny 40-50 % dlužníků v selhání skončí do dvou let v insolvenčním řízení, avšak nejvíce alarmující je nárůst případů podvodného jednání dlužníků. Pojišťovna například zaregistrovala stále častější praxi, kdy zavedené společnosti v průběhu několika měsíců zmizí a toto riziko, kdy zavedená a dobře fungující společnost selže, je nejhůře předvídatelné. Děje se tak podle určitého scénáře, kdy obchodní firma nejdříve změní majitele, posléze i statutární vedení a následně nabídne dodavatelům lákavou nabídku odběru zboží, kterou většinou neodmítnou. Poté obchodní firma zmizí a dodavatelé marně čekají na úhradu zboží. Od původního prodeje firmy až po tuto nekalou transakci většinou neuplynou ani tři měsíce, a jak se ukazuje, angažují se zde firmy či nastrčení tzv. bílí koně. Proto KUPEG, úvěrová pojišťovna, a. s. považuje nepřetržité monitorování možných změn majitele a statutárních orgánů obchodních partnerů svých klientů za jeden z primárních prvků ochrany před podobnými praktikami. Varuje také před náhlou nezvykle velkou objednávkou odběru zboží, které většina firem nedokáže odolat...
Dalším populárním fenoménem současného fungování trhu je platební morálka českých firem. Z pohledu čísel za loňský rok a první čtvrtletí roku 2012 se situace jeví jako stabilizovaná. Přesto je současný stav charakterizován až o polovinu vyšší pravděpodobností selhání odběratele v porovnání se situací před rokem 2008. V rámci Evropy je toto riziko vyšší. Z dat KUPEG, úvěrové pojišťovny, a. s. je pořadí desítky nejrizikovějších trhů v roce 2011 dle procenta dlužníků, překračujících dohodnutou platební podmínky o více než tři měsíce, následující: s 11 % tabulce vévodí Chorvatsko, následuje Maďarsko s necelými 7 %, Česká republika s 5,8 %, Polsko se zhruba 5,2 %, Slovensko s 5 %, Rumunsko s 4,6 %, Itálie se 4,2 %, Španělsko se 3,9 %, Rusko se zhruba 3,5 % a tabulku končí Francie se 3,4 %. Situace se však mění měsíc od měsíce a tabulka za první polovinu roku 2012 bude zřejmě v mnohém odlišná.
A jak si KUPEG loni vedla? Pojistila tři procenta českého exportu, celkový objem pojištěných pohledávek představuje 186,8 mld. Kč, z toho je 46 % exportních pohledávek. V porovnání s rokem 2010 se export ČR zvýšil o 13,2 % a zhruba o tolik narostl také objem exportních transakcí pojištěných KUPEG. Loni se zvýšila role této úvěrové pojišťovny při zajištění pohledávek v rizikovějších teritoriích. KUPEG se podílí například na krytí pohledávek českého exportu následovně: 6 % do Řecka, 6,3 % do Maďarska, 5,4 % do Irska, 6 % do Itálie a 15 % na Kypr. Docílením 40% navýšení objemu předepsaného pojistného se KUPEG zařadila na první místo na českém trhu. Svým klientům pojišťovna loni vyplatila 246 milionů Kč, ročně asistuje svým klientům při vymáhání pohledávek v objemu více než miliardu korun a loni vymáhala pohledávky v 88 zemích světa. Od roku 2008 vyplatila klientům 1,49 mld. Kč. KUPEG se svým kapitálem překračuje desetinásobně požadavky ČNB na solventnost.
(nov)