ČSOB tak reaguje na současný trend refinancování hypotečních úvěrů. „Přesná čísla za český hypoteční trh neexistují, ale odhad podílu refinancovaných úvěrů je kolem 30 % nových hypoték. Za poslední roky přitom význam refinancovaných úvěrů postupně roste a v nejbližší budoucnosti očekáváme pokračování tohoto trendu," vysvětlil Petr Hutla, člen představenstva ČSOB a vrchní ředitel Distribuce.
„I přes tento trend na českém trhu dosud chyběl produkt, který by klienty pozitivně motivoval k tomu, aby zůstali u své banky. Bonus je dostatečný na to, aby klient nemusel přemýšlet každých pár let o výhodách a nevýhodách refinancování – ostatně, dnešní edukovaní klienti si parametry dokážou velmi dobře porovnat," dodal Petr Hutla.
Refinancování – výhody i skrytá rizika
Z průzkumů ČSOB je patrné, že přibližně polovina klientů při refixaci úrokové sazby vyjednává se svojí bankou o nových parametrech úvěru, což je nezanedbatelné číslo. Zřejmými důvody, proč lidé od refinancování nakonec upustí, jsou náklady spojené s novým úvěrem – odhad nemovitosti, poplatek za vyřízení úvěru, poplatek za čerpání úvěru, nová pojištění, vedení dalšího běžného účtu a podobně. Svou roli pak hraje i časová náročnost - průměrně klienti stráví vyjednáváním o refinancování 25 dní.
„Přestože to mnohdy „poradci" zdůrazňují, sazba není zdaleka jediným důležitým parametrem. Nové jednorázové i pravidelné náklady mohou výhodu nižší sazby snadno vymazat. Spoléhat tak na refinancování a posuzování hypotečního úvěru pouze podle úrokové sazby jako na cestu, jak zaplatit na hypotéce méně, může být - a mnohdy je - ve výsledku dost zavádějící," uvádí Ivana Bohatcová, výkonná manažerka segmentu Bydlení a úvěry ČSOB.
ČSOB se rozhodla na stoupající náročnost klientů a narůstající počty refixací reagovat novou inovativní hypotékou, která klienta k věrnosti motivuje pozitivní cestou a nikoliv sankcemi, jak bylo dosud na trhu obvyklé. Klientovi, který s úvěrem u ČSOB zůstane, totiž odpustí 5 % z výše úvěru. V případě dvoumilionové hypotéky tak klient splatí úvěr ponížený o 100 tisíc korun. O první část bonusu mu bude úvěr snížen po dvanácti letech splácení hypotéky, o druhou polovinu na konci splatnosti úvěru.
„Jsme si vědomi toho, že život s hypotékou představuje zátěž, a že lidé zcela logicky hledají způsoby, jak tuto zátěž snížit. Proto přinášíme jedinečné komplexní řešení, kdy klientům za jejich věrnost odpustíme část úvěru a ti tak nemusí v průběhu let řešit další a další refinancování úvěru," uzavřela Ivana Bohatcová.
Podmínkou pro získání bonusu je minimální doba splácení úvěru 20 let. Povolená mimořádná splátka je maximálně 20 % ze zůstatku úvěru v době změny úrokové sazby. V případě, že klient nesplní podmínky pro získání bonusu, stává se z hypotéky standardní úvěr, žádných sankcí se nemusí obávat. Pokud je klientovi již poskytnuta první část bonusu a následně dojde k porušení podmínek, klient o již poskytnutou část bonusu nepřichází.
(tz)