Konference ISSS, tradičně doprovázená setkáním V4DIS (Visegrad Four for Developing Information Society), je již od roku 1998 uznávanou komunikační a prezentační akcí pro všechny subjekty státní správy a samospráv, odborníky i dodavatele technologií a služeb, kteří se podílejí na reformě veřejné správy, rozvoji e-governmentu a digitalizaci společnosti.
Ve dnech 1.–2. dubna 2019 se v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové uskuteční již 22. ročník. V posledních letech se zde pravidelně registruje přes 2300 zájemců.
Účastníci 22. ročníku budou moci v rámci slavnostního zahájení sledovat vystoupení členů vlády i premiéra Andreje Babiše, místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka a jejich dalších kolegů včetně vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurilly. Mezi účastníky jako obvykle nebude chybět několik desítek senátorů a poslanců Parlamentu ČR, šéfové státních organizací, náměstci ministrů, hejtmani, primátoři, starostové i další zástupci státní správy i samospráv. Již potřetí se ve své pozici komisařky Evropské komise pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví konference zúčastní i Věra Jourová. Ta se aktivně zapojí nejen do programu slavnostního zahájení, ale bude i jedním z přednášejících v úvodním odpoledním bloku – mimochodem, její loňské vystoupení zaměřené na dopady GDPR patřilo k nejnavštěvovanějším prezentacím v celém programu ISSS. Letos zde bude prezentovat především svoje postřehy k rozvoji digitální společnosti, aktuální situaci a plánům v oblasti kybernetické bezpečnosti a související mezinárodní spolupráci v EU.
V programu doprovodné visegrádské konference, který se bude částečně prolínat s prezentacemi a diskuzemi probíhajícími v rámci národní konference ISSS, se objeví informace o zajímavých projektech e-governmentu, které se v jednotlivých zemích podařilo rozpracovat nebo dokončit, představí se řada příkladů dobré praxe a diskutovat se bude o hlavních výzvách a plánech v oblasti informatizace veřejné správy a digitalizace života. Na pořad jednání zcela jistě přijde i hodnocení stavu e-governmentu, další rozvoj konceptu „smart cities“ a „smart regionů“ a hovořit se bude i o některých projektech v rámci přeshraniční či mezinárodní spolupráce nebo využití moderních technologií v oblasti turistického ruchu a podpory turistických destinací.
V letošním roce bude většina prezentací a diskusí věnována tématům jako jsou identifikace a identita občana v digitálním světě, rozšiřující se nabídka a možnosti digitálních služeb poskytovaných orgány veřejné moci, digitalizaci stavebního řízení, projektům jako Portál občana nebo čipový občanský průkaz, novinkám a nástrahám v oblasti veřejného investování a podobně. Zajímavě se rýsují také programové sekce věnované elektronizaci zdravotnictví nebo digitálním technickým mapám a jejich dalšímu rozvoji. Často probírané aspekty kybernetické bezpečnosti nebo využití moderních technologií v různých oblastech digitalizace života jsou v posledních letech obsaženy skoro ve všech přednáškách, nicméně i tak jsou na programu i bloky věnované specializovaným vystoupením k těmto tématům.
Součástí oficiálního programu konference bude také pondělní odpolední blok přednášek a workshop účastníků soutěží Zlatý erb a ZlatyErb.sk s podtitulem „Zkušenosti s weby samospráv v zemích V4“, kterého se tradičně účastní i zástupci Senátu Parlamentu ČR a řada dalších významných představitelů veřejné správy ČR i dalších zemí. Během něj budou oceněni soutěžící o letošní Zlatý erb, kteří se v kategoriích celostátního kola umístili na druhých a třetích místech, vítězové pak svoje diplomy a ceny tradičně obdrží na slavnostním vyhlášení v rámci programu pondělního galavečera.
(pk)