INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

HKCR copyPrůzkum Hospodářské komory potvrdil, že dominantním zdrojem energie je pro české firmy elektřina. Naopak vodík, který je označovaný za jeden z nejnadějnějších energetických zdrojů budoucnosti, se zatím uplatňuje jen okrajově.

Elektřinu využívá ve svých provozech či výrobě na 90 % českých podniků. Druhým nejčastěji využívaným zdrojem jsou plynná fosilní paliva (zejména zemní plyn), to platí pro téměř 60 % respondentů. Drtivá většina firem plyn zajišťuje prostřednictvím dodavatele.

Ani vodík zatím české firmy příliš nevyužívají, i když se o něm mluví jako o jednom z nejnadějnějších zdrojů energie budoucnosti. V Česku se ale nyní využívá jen okrajově a pracují s ním hlavně velké firmy. Je poměrně drahý a potřebná technická infrastruktura není zatím dostatečná.

Šetření Hospodářské komory dále ukázalo, že využívání jiných zdrojů, než je elektřina, souvisí s velikostí firmy. Využívání plynných fosilních paliv tak roste s velikostí firmy. Zatímco v případě mikro firem plynná fosilní paliva využívá 40 % z nich, mezi malými firmami okolo 60 %, ze středních firem plynná fosilní paliva využívá již více než 71 % respondentů, a v případě velkých firem to je dokonce 85 % firem.

„Z výsledků našeho šetření je patrné, že velké firmy mají širší paletu energetických vstupů. Kromě pevných fosilních paliv a biomasy je každý z dalších zdrojů nejčastěji využíván právě ve velkých firmách,“ vysvětluje Zuzana Krejčiříková, předsedkyně Energetické sekce HK ČR. Pevná fosilní paliva nalézají největší využití mezi středními firmami (7,3 % respondentů) a biomasa zase u malých firem (6 % respondentů).

Napěťová hladina
Zhruba polovina firem je připojena na nízké hladině napětí (nad 50 V do 1000 V). Vysoké napětí (nad 1000 V do 52 kV) využívají hlavně velké firmy. Připojeny jsou na něj téměř tři čtvrtiny respondentů z řad velkých firem. Mezi středními firmami více než polovina (53,1 %). Rovněž velmi vysoké napětí (nad 52 kV do 300 kV) se týká především středních firem (10,3 % z nich) a velkých firem (8,8 % z nich). Na nízké napětí jsou napojeny častěji mikro firmy (57,4 %) a malé firmy (51,4 %).

Překvapivým zjištěním je, že zvlášť vysoké napětí nad 300 kV do 800 kV nevyužívají pouze velké firmy, ale také malé firmy, i když méně často. „To by se mělo zohlednit při procesu nastavování parametrů státní podpory, která musí být přesně cílená. Kdyby byla totiž jako jednoduché kritérium pro snížení plateb za obnovitelné zdroje energie zohledněna jen velikost firmy nebo jen připojení ke konkrétní hladině napětí, nemusela by se podpora nutně dostat těm, pro které by mohla představovat největší přínos,“ dodává Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory. „Jsem rád, že i o těchto věcech se zástupci vlády jednáme z hlediska stanovování podmínek případné podpory pro další roky.“

Zdroje využívané pro podnikatelskou činnost

grafHKCR copy copy

Šetření HK ČR: energie
Hospodářská komora ČR vedla v dubnu 2024 šetření, jehož cílem bylo získat od členů bližší informace o současných energetických potřebách firem, nákladech na energie a plánovaných budoucích investicích. Celkem na anketu odpovědělo 738 respondentů, mezi kterými jsou zástupci mikro, malých, středních, ale i velkých firem působících v různých odvětvích ekonomiky napříč všemi kraji.

(tz)

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3