Obchodní řetězec PENNY pokračuje v budování infrastruktury, která umožňuje zákazníkům dobíjet elektromobily přímo na parkovištích u prodejen. Síť dobíjecích stanic se nejnověji rozšířila o parkoviště u PENNY v Polné na Vysočině a v Kostelci nad Labem.
Tam byla v pilotním projektu instalována ultrarychlá technologie Shell Recharge. Díky strategickému partnerství, které uzavřely PENNY a BILLA se společností Shell, je tak PENNY prvním místem v Česku, kde je Shell Recharge přístupná mimo čerpací stanice této společnosti. V Polné či Kostelci lze elektromobil dobít z 0 na 80 % během třiceti minut.
„Budování dobíjecích stanic je pro PENNY jednou z priorit. Rozvoj elektromobility přispívá ke snižování emisí a my chceme, aby naši zákazníci měli možnost chovat se šetrně. Druhým rozměrem je úspora času. Dobíjecí stanice na parkovištích dovolují zákazníkům čas strávený nakupováním zároveň bez jakéhokoli omezení využít i k doplnění energie do elektromobilu,“ uvedl vedoucí stavebního oddělení PENNY Václav Šíma.
Shell Recharge přitom přináší další podstatné zvýšení dostupné rychlosti dobíjení. Disponuje totiž výkonem 180 kW, což je více než trojnásobek výkonu v Česku nejběžnějších 50 kW stanic. Shell Recharge umožňuje využít ultrarychlé nabíjení a v závislosti na technické specifikaci vozidla dobíjet stejnosměrným proudem z 0 na 80 % za přibližně 30 minut. „Výkon nově instalované technologie tak postačuje na podstatné dobití elektromobilu v řádu desítek minut v době, kdy nakupujete v PENNY,“ dodal Václav Šíma.
PENNY začalo síť dobíjecích stanic u svých prodejen ve spolupráci s energetickými společnostmi E.ON a PRE budovat již v roce 2018. Aktuálně nabízí tuto možnost u 62 prodejen napříč celou republikou. A to nejen ve velkých městech, kde je využití elektromobilů nejběžnější, ale i v regionech. Jako první řetězec v Česku PENNY také umožnilo zákazníkům dobíjet auta sluneční energií, když právě ve spolupráci se společností E.ON zprovoznilo u prodejny v Praze Lehovci fotovoltaickou dobíjecí stanici. Avšak i u běžných stanic se jejich ekologický efekt násobí tím, že je do nich většinou dodávána elektrická energie nakoupená z obnovitelných zdrojů. Takže řidiči dobíjejí zelenou elektřinu.
Rozvoj elektromobility v Česku přitom názorně dokumentuje i zájem o službu dobíjení na parkovištích u PENNY. Jen za loňský rok proběhlo u prodejen PENNY více než 28 000 dobíjení, což představuje 14násobné zvýšení oproti roku 2022. Řidiči a řidičky přitom do svých elektromobilů doplnili 507 000 kWh elektrické energie. To je objem, který spotřebuje za rok asi 170 českých domácností.
PENNY není aktivní jen v oblasti e-mobility, ale i v dalších oblastech energeticky úsporných řešení. Na střechy svých prodejen postupně osazuje fotovoltaické panely, které dokážou pokrýt až 40 % jejich energetické spotřeby. Fotovoltaickými panely jsou osazena logistická centra řetězce a na tři desítky prodejen. Některé nejnovější prodejny PENNY jsou pak díky fotovoltaice a dalším šetrným technologiím energeticky zcela soběstačné.
(tz)