Odsouzení z Věznice Heřmanice ve Slezsku, kteří se zapojili do komplexního reintegračního programu, mají za sebou závěrečné zkoušky kurzu sváření. Nyní pouze čekají na své propuštění. Projekt připravuje ve spolupráci s věznicí občanské sdružení Centrum podpory podnikání Praha (dále jen CPPP) a má za cíl pomoci propuštěním vězňům dostat se zpět na trh práce.
Byly to dlouhé dva roky trpělivé práce a výuky, ale nakonec se to klientům CPPP podařilo. Šest odsouzených absolvovalo závěrečné zkoušky rekvalifikačního kurzu svářečství a všichni byli úspěšní. V této chvíli je nejtěžší část dlouhé cesty příprav za nimi a další krok je na straně CPPP, které jim zajistí zaměstnání u partnerských firem. „ Chtěla bych pogratulovat našim klientům k úspěchu. Teď již pracujeme na zajištění jejich budoucí pracovní pozice, což garantujeme. O administrativu a další vyřizovaní s tím spojené se starat již nemusí“, řekla k tomu mediátor projektu, Lucie Mazalová z CPPP.
Projekt se skládá v podstatě ze dvou fází. Ta první se odehrává v samotné věznici a její hlavní součást představují rekvalifikační kurzy v tradičních řemeslech, jako je právě svářečství, ale i dřevovýroba nebo kovovýroba. Poté, co si klient osvojí znalosti v příslušných oborech a vykoná úspěšně zkoušku, je mu udělen certifikát o absolvování kurzu. Ovšem v ten moment pro něj účast na projektu samozřejmě nekončí. CPPP mu právě na základě úspěšně složené zkoušky zajistí zaměstnání.
To je velmi podstatná změna oproti podobným projektům v minulosti, jelikož se zaměřuje i na dny po propuštění, které bývají pro dotyčného nejtěžší. Statisticky se dopouští právě v tomto období opětovné trestné činnosti. Zaměstnavatele se CPPP snaží k přijmutí klienta přesvědčit vedle mzdových příspěvků, které mu pokryje první tři výplaty, i workshopy a semináři. Ty ukazují, jak schopní a vděční mohou takoví zaměstnanci být.
„Byl jsem opravdu příjemně překvapen, jak zruční absolventi zkoušek byli. Je to dáno samozřejmě i tím, že někteří v příbuzných oborech v minulosti už pracovali. Ovšem z velké části jsou jejich dobré výsledky podloženy velkou snahou něco ve svém životě změnit. A zdá se, že si uvědomují, že by mohlo jít opravdu o jednu z jejich posledních šancí.,“ hodnotil zkoušky jeden ze členů zkušební komise Petr Matěj z Vítkovické střední průmyslové školy a gymnázia.
Projekt je financován z peněz Evropského sociálního fondu a z rozpočtu České republiky v rámci operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Marek Bartoš
Více informací najdete na: www.cppp.cz
Nebo nás kontaktujte na:
Regionální a projektová kancelář Kladno
Ctiborova 3091
272 01 Kladno
tel: +420 312 610 103
mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cppp.cz