U zkoušky z dospělosti letos na podzim neuspělo 42 % studentů. Výsledek je o 10 % horší, než loni. Největší problém dělala znovu matematika, neprošel jí každý druhý. Čeština a cizí jazyky neudělalo 17 % žáků. Do konce týdne žáky ještě čekají ústní zkoušky. Pro studenty, kteří neuspěli, však podle zástupců českého centra pro pomaturitní a specializované vzdělávání AZ smart existuje řešení v podobě nástupu do takzvaného nultého ročníku vysoké školy. Zvolit mohou také denní jazykové kurzy a překlenout tak nelehké mezidobí jejich života, tedy využít maximálně daný čas, aby příští rok u zkoušek z dospělosti uspěli. Ačkoli jim však již nepřísluší status studenta, platby pojištění lze ze školou řešit individuálně.
Maturanti, kteří se na podzim opět zapotili před komisí u mimořádného kola opravných zkoušek státní maturity a neuspěli, nemusí propadat panice. „Řešením mohou být kurzy, které AZ smart z důvodu zvýšené potřeby studentů letos otevřel. Plní funkci nultých ročníků a jsou vedeny formou vysokoškolských přednášek. Existuje tedy pomoc i pro studenty, kteří státní maturity letos nezvládli vůbec,“ říká Ing. Martin Vaněk, ředitel vzdělávacího centra AZ smart. Studenti tedy mohou v nultém ročníku na VŠ pokračovat rovněž, jsou však vyjmuti ze statutu studenta a možnosti studovat třeba cizí jazyk. Platby pojištění, které na jeden rok nebude hradit stát, se pak dají řešit se školou individuálně, například pomocí sjednaných brigád. Rovněž s ubytováním může AZ smart pomoci.
„Nultý ročník VŠ je výborný typ studia, zkrátka přípravka nejen na zkoušky, ale i první ročník na výšku, jelikož v řadě případů tam učí učitelé vysokých škol,“ míní Ing. Vaněk.
V čem všem je možné se rok před vysokou školou vzdělávat? Vzdělávací centrum AZ smart na webu http://www.az-smart.cz/ pro akademický rok 2013/2014 uvedlo, že zahájilo zápisy do nultých ročníků, na denní bázi i do sobotních kurzů, v oborech Práva a historie státu, Ekonomie a managementu, Psychologie a ZSV nebo Přípravy na lékařské fakulty.
Nultý ročník bývá zpravidla ta nejintenzivnější možná příprava ke studiu prestižních oborů vysokých škol, celoroční celotýdenní výuka v Praze, s možností získání závěrečného Certifikátu – Osvědčení o absolvování kurzu s kvalifikační doložkou.
Opravné maturity
Při letošních opravných maturitách neuspělo v testech 42 % žáků, loni to přitom bylo 34 %. Z matematiky propadl každý druhý student (52 %), zatímco v jarním řádném termínu to byla pětina.
Z češtiny a cizích jazyků nyní při opravných testech propadlo až 17 %. Z celkového počtu 13 349 maturantů, kteří na podzim konali zkoušku formou didaktického testu, neuspělo 5652. Z němčiny propadla skoro třetina studentů, z angličtiny to bylo 14,5 % a ze španělštiny přes 28 % studentů. Z francouzštiny nepropadl nikdo. Do 20. září žáci skládají ještě ústní část zkoušky.
Na některých školách není třeba se bát maturity
„Zájem o studium IT neustále roste, ačkoli se mnoho studentů obává, že naše škola je těžká a neuspějí u maturit. Není tomu tak, studium úspěšně absolvuje až 97 % žáků. Z toho více než 95 % jich pokračuje bez obtíží na vysoké škole,“ potvrzuje ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze Martin Vodička.
Studenti jsou připraveni od teoretických poznatků z oblasti IT přes širokou škálu praktických dovedností pro práci v nejrůznějších sférách výpočetní techniky až po úzce zaměřené specializace. Mohou při studiu složit prestižní mezinárodní kurzy týkající se informačních technologií Cisco Academy a Autodesk Academia.
(tz)