Prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý komentuje statistiky únorového vývoje průmyslové výroby a stavebnictví, které zveřejnil Český statistický úřad. Po příznivých datech ohledně vývoje inflace a míry nezaměstnanosti nám i dva dnešní údaje bezpochyby přispěly k příznivému vývoji české ekonomiky v současnosti.
Průmyslová výroba vykázala spolehlivý výsledek dosažený tradičními oporami českého průmyslu, kde pouze jeden z tahounů předchozího období – výroba elektronických přístrojů a počítačů – počíná ztrácet dech. Může to být vyvoláno změnou výrobního programu firem; otázka k zamyšlení se může týkat toho, zda nynější výrobní program velmi kapacitních provozů plně koresponduje s aktuální podobou poptávky.
Lze jen doufat, že tento vývoj takto důležitého průmyslového segmentu je jen přechodný, což však nepotvrzuje aktuální stav nových zakázek v tomto odvětví, který předurčuje jeho vývoj na nadcházející měsíce. O to nadějněji však vyhlíží pohled na celkový vývoj nových zakázek, který s vysokou pravděpodobností „zajistí“ velmi slušný výkon průmyslové výroby za celý rok 2015. Dvojciferné tempo růstu nových zakázek může vést až k vyvolání příjemných vzpomínek na předkrizové období let 2006–2007 a velkou pravděpodobnost jejich zopakování v období následujícím.
Tradičně daleko volatilnější data nabízí vývoj stavebnictví, které vedle cyklických vlivů čelí podstatně více dopadům klimatickým, ale i politickým, neboť valná část zakázek inženýrského stavitelství míří směrem k veřejnému sektoru. I zde je aktuální vývoj nejen těkavý, ale i velmi uspokojivý, slibující navíc značný boom nejen po zbývající část letošního roku (jak napovídají údaje o vývoji zahájených staveb a počtu stavebních povolení), ale i v delším časovém horizontu. Rekordně nízké úrokové sazby a zlepšující se parametry trhu práce otevírají další prostor v oblasti bytové výstavby; cyklický vzestup podpořený zaměřením fondů EU v nově zahájeném programovacím období přeje investicím do nových průmyslových, technologických, inovačních a výzkumných lokalit, stejně jako rekonstrukcím veřejných budov; a politická priorita výstavby dopravní infrastruktury podpořená největším Operačním programem by měla být patrná i zde.
Návrat dobrých časů pro průmysl a stavebnictví pro nadcházející řadu příštích měsíců tak oprávněně nastává.
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR