Česká bankovní asociace (ČBA) a Centrum finanční gramotnosti (CEFIG) v rámci společného projektu z oblasti finančního vzdělávání mladým lidem z dětských domovů v ústeckém kraji ukázali, že peníze hrají v životě podstatnou roli a je třeba se s nimi naučit hospodařit a v případě potřeby si je umět „správně“ vypůjčit. Projektu, který intenzivně probíhal 4 dny, se zúčastnilo celkem 15 dětí z 2 dětských domovů a další odborníci.
„ČBA se rozhodla zaměřit se na mladé dospělé, kteří opouštějí dětské domovy, právě proto, že je z hlediska finanční gramotnosti považuje za jednu z nejohroženějších a přitom současně nejméně připravených skupin,“ uvádí iniciátorka celého projektu Helena Brychová z ČBA, a dodává: „Spojení odborníků, kteří mají z oblasti finančního vzdělávání dlouholeté zkušenosti, dává našemu projektu záruku toho, že mladí lidé z dětských domovů dostanou pevný základ pro jejich další samostatný život.“
Ve čtyřech dnech se bloky vzdělávacích i relaxačních aktivit průběžně doplňovaly tak, aby neformálně pojatý program také splnil myšlenku podpory vzájemné důvěry a společně stráveného času. Základy hospodaření a principy zacházení s financemi byly vážným tématem prvního dne. V odpolední části si děti mohly vyzkoušet, jaké by to bylo spravovat finanční život celé rodiny pomocí hry Finanční svoboda. Druhý den byl ve znamení úvěrů. V odpolední části tým posílila ještě Petra Kozlová, poradkyně z pořadu České televize Krotitelé dluhů. Mladé dospělé upozornila na možné důsledky předlužení a ukázala jim, jak se mu v praxi vyhnout. Třetí den se účastníci seznámili s různými principy důležitých pojištění a poslední den se nesl ve znamení finančního plánování a stanovení cílů, kterých chtějí dosáhnout. Možnost startovacího bydlení v Domě na půl cesty a jeho výhody přijelo představit Centrum Sámovka. Projektu se také zúčastnil zástupce skupiny Vteřina poté, což je sdružení mladých, kteří ústavní výchovou sami prošli a nyní se snaží pomáhat a posilovat důvěru i motivaci svých mladších následovníků.
„Projekt byl koncipován jako pilotní a jeho základní nastavení se nám velmi osvědčilo. Jedinečné spojení ČBA, CEFIGu, Sámovky a Vteřiny si pochvalujeme nejen my v roli organizátorů, ale i zúčastnění mladí lidé. Proto v budoucnu počítáme s pokračováním a věříme, že výsledky naší práce budou vidět a osloví i další dětské domovy,“ zhodnotila Helena Brychová.
(tz)