Nový animovaný seriál s tematikou finanční gramotnosti přichází na pomoc všem, kdo se dostali do finančních problémů. Deset spotů, které vznikly pod hlavičkou Fondu dalšího vzdělávání (FDV), příspěvkové organizace Ministerstva práce a sociálních věcí, http://www.zivot-bez-dluhu.cz/poradí, jak zacházet s financemi, a zároveň varují před neuváženým chováním.
Deset animovaných spotů s tematikou finanční gramotnosti bylo vytvořeno v rámci projektu SEKO – „Vzdělávání uchazečů o zaměstnání v oblasti socioekonomických kompetencí“. Animace zachycují rodinu v modelových situacích a ukazují reakce a emoce, které jí často brání v řešení zásadních finančních problémů. Jednotlivé minutové klipy uchazečům zároveň ukážou správnou cestu, kterou by měli zvolit k nalezení řešení, aby se vyvarovali zbytečných komplikací.
„Chceme předcházet situacím, kdy dluh domácnosti dostane lidi do téměř nevymahatelných exekucí. Na to nestačí jen přepsat zákon, je nutná i osvěta. Fond dalšího vzdělávání proto startuje kampaň, která je zpracována velmi zajímavým a atraktivním způsobem. Taková aktivita má proto plnou podporu Ministerstva práce a sociálních věcí,“ říká Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí.
Spoty jsou umístěny na webových stránkách projektu SEKO www.zivot-bez-dluhu.cz. „Smyslem projektu je, aby lidé získali informace o tom, jak se vyhnout zbytečnému předlužení či jak se dostat z dluhové pasti,“ říká Miroslav Procházka, pověřený řízením Fondu dalšího vzdělávání.
Animované spoty svým obsahem doplňují Základní školení finanční gramotnosti projektu SEKO. Bezplatné kurzy probíhají po celé České republice a trvají čtyři dny. Půl dne se účastníci věnují tzv. měkkým dovednostem (naučí se například, jak správně napsat životopis a motivační dopis, jak se prezentovat při přijímacím pohovoru apod.), další tři dny patří tématům souvisejícím s financemi – od rodinného rozpočtu, přes smlouvy o úvěrech, možnosti spoření a investování, až po řešení exekucí.
Kurzu finanční gramotnosti se mohou účastnit pouze uchazeči o zaměstnání a jeho cílem je naučit nezaměstnané, jak zacházet s penězi. Během kurzu se účastníci kromě osobních financí věnují také tomu, jak zlepšit své uplatnění na trhu práce. Školení je zcela zdarma a prozatím jej absolvovalo přes devět tisíc nezaměstnaných.
Projekt Vzdělávání uchazečů o zaměstnání v oblasti socioekonomických kompetencí je spolufinancován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Projekt poběží do října 2015.
Deset spotů, deset rad:
-
Bohatí a chudí, všichni musí počítat - Šetřit a myslet na zadní vrátka musí bohatí i chudí.
-
Šetřením na maličkostech hodně uspoříme - Mnoho peněz utratíme za zdánlivé maličkosti. Právě na nich můžeme hodně ušetřit.
-
Dluhová past – vytloukání klínu klínem - Řešte problémy s penězi, dokud je čas. Vytloukání klínu klínem je krátkozraké.
-
Debetní nebo kreditní, toť otázka! - Rozlišujte debetní kartu od kreditní.
-
Máš majetek? Půjčíme ti! - Banky nejraději půjčují majetným lidem, chtějí své peníze dostat zpět.
-
Jen ať vidí, že na to máme! - Závistivci za nás účty nezaplatí.
-
Občanské poradny – nebuďte na to sami - Úvěry jsou jako boty. Ty kvalitní nás netlačí.
-
Půjčují bez pravidel… - Ten, kdo půjčí peníze bez pravidel, je bude také bez pravidel vymáhat.
-
RPSN a smlouvy - Víc hlav víc ví. S finančními problémy se obraťte na občanskou poradnu.
-
O chlebu a vodě - Když je nejhůř, musíme se uskrovnit. Ale i špatné časy skončí.
SEKO - Vzdělávání uchazečů o zaměstnání v oblasti socioekonomických kompetencí
Hlavním cílem projektu je zvýšit šance klientů Úřadu práce ČR na získání a udržení si zaměstnání prostřednictvím rozvoje jejich socioekonomických kompetencí (SEKO), tedy finanční gramotnosti, prezentačních a komunikačních dovedností, a tím zvýšení jejich šancí na získání a udržení zaměstnání na legálním trhu práce.
Vzdělávání v socioekonomických kompetencích zahrnuje informace nejen o základní prevenci předlužení, ale i informace o dalších sociálních dovednostech, které jsou nutné pro uplatnění uchazečů o zaměstnání na trhu práce. Základní orientace v oblasti financí a tvorby domácího rozpočtu pro osoby ohrožené dluhovou pastí či osoby v dluhové pasti, je jednou z klíčových kompetencí, které občanům umožňují nejen získat práci na legálním trhu práce, ale také si ji udržet a vést plnohodnotný občanský život. Další dovednosti, jako je správné sepsání životopisu, zlepšení prezentačních a komunikačních dovedností, vyhledávání pracovních příležitostí přes internet apod. napomohou této cílové skupině se lépe uplatnit na trhu práce.
V rámci projektu bude v základním školení ve finanční gramotnosti vzděláno 25 000 osob po celé ČR. Zároveň bude interními lektory FDV proškoleno 360 uchazečů o zaměstnání v rekvalifikačních kurzech Lektor dalšího vzdělávání a Konzultant pro prevenci předlužení v osobních financích. Absolventům rekvalifikačního kurzu Lektor bude poskytnuta praxe v rámci základního školení realizovaného projektem.
Fond dalšího vzdělávání (FDV)
FDV realizuje aktivity spadající do oblasti:
-
další vzdělávání jednotlivců včetně stáží pro mladé absolventy a pro další cílové skupiny
-
poradenství v oblasti dalšího vzdělávání
-
tvorba a rozvoj regulačních nástrojů dalšího vzdělávání, zejména tvorba a aktualizace Národní soustavy povolání
-
šíření informací, propagace a osvěta v oblasti dalšího vzdělávání
V současnosti probíhají mj. následující projekty:
-
Stáže ve firmách – vzdělávání praxí 2, www.stazevefirmach.cz
-
Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2, www.stazepromlade.cz
-
Vzdělávání zaměstnanců se zdravotním postižením www.vzdelavani-ozp.cz
-
Koordinace profesního vzdělávání jako nástroje služeb zaměstnanosti