Stříbro na začátku letošního roku předčilo zlato i ostatní komodity a stalo se nejvýnosnější komoditou lednového obchodování s více než 21% zhodnocením. „I přes tento fakt do něj zatím investuje pouze 0,01 % lidské populace", zdůraznil Pavel Ryba, ředitel společnosti Golden Gate CZ.
Pro české investory je stříbro stále ve stínu zlata. Z dat poradenské společnosti Golden Gate CZ vyplývá, že z celkového objemu kovů si zlato vybírají v 72 % a jeho obliba je víceméně stejná u jednorázových investic i u spořících programů. Na stříbro připadá zbylých 28 %.
85 % stříbra spolkne průmysl
Z investičního hlediska lze stříbro charakterizovat obdobně jako zlato – oba drahé kovy jsou považovány za dlouhodobé uchovatele hodnoty a zajištění proti inflaci. Zřejmě největším rozdílem mezi zlatem a stříbrem je využití v průmyslu. Stříbro je druhá nejpoužívanější komodita v průmyslu vůbec. Nachází více než 10 000 uplatnění mimo jiné při výrobě automobilů, léků, elektroniky, baterií, CD disků, ve fotografiích, fotovoltaickém průmyslu apod. Celých 85 % celosvětové spotřeby stříbra spadá právě na průmysl a na investování tak zbývá pouhých 15 % celosvětové produkce.
Těžba zaostává za spotřebou
Stříbro je v dnešní době získáváno těžbou zejména jako příměs. Celé ¾ světově vytěženého stříbra jsou získávány v dolech, které jsou primárně zaměřené na jiný průmyslový kov a stříbro je v nich získáváno pouze jako vedlejší produkt. Z tohoto důvodu nelze jednoduše zvýšit jeho těžbu, která dlouhodobě zaostává za jeho spotřebou. „Např. v roce 2010 činila světová těžba stříbra 735,9 mil. uncí a ve stejném roce jich bylo jen v samotném průmyslu spotřebováno rovnou 878,8 mil. V roce 2010 bylo tedy spotřebováno o 142,9 mil. uncí stříbra více, než kolik bylo vytěženo", uvádí Pavel Ryba. Stav převahy spotřeby nad těžbou trvá již delší dobu a dle optimistických statistik o rezervách dojde při současné produkci k vytěžení stříbra již za 20 let. Pokud bychom zastavili těžbu dnes, veškeré vytěžené stříbro by nám došlo již za pouhé 4 měsíce.
Extrémní podhodnocení
Přestože na počátku těžby drahých kovů byla v některých zemích cena stříbra i vyšší než cena zlata, dnes je cena stříbra zhruba 50krát nižší. Vzhledem k tomu, že stříbra je v současné době 8krát méně než zlata, můžeme ho označit jako extrémně podhodnocené. Pavel Ryba, ředitel poradenské společnosti Golden Gate CZ, vysvětluje, proč tomu tak je: „Dlouhodobě je stříbra extrémní nedostatek. Je ho velmi málo a průmysl ho spotřebovává více, než se ho stačí vytěžit. Proto musí dlouhodobě růst", a dodává: „Vyznačuje se ale velmi vysokou volatilitou a je zatíženo DPH. Takže musí být vnímáno jako dlouhodobá investice v řádu minimálně 2-3 let, optimálně však na dobu delší."
Kolik dnes stojí investiční slitek
Nejvíce se prodávají stříbrné slitky o váze 500 a 1000 g. Tyto slitky se totiž vyznačují dobrou likviditou a velmi přijatelnou cenou. „Nejprodávanější slitky o váze 500 g nyní stojí včetně DPH přibližně
14 200,- Kč. Slitek o váze 1000 g se prodává přibližně za 27 500,- Kč, opět včetně DPH. Dodací lhůta objednaných investičních slitků se pohybuje zpravidla do dvou týdnů. Nákupní cena se mění každý den v závislosti na vývoji cen na světových burzách", vysvětluje Pavel Ryba.
Na co si dát pozor
Nakupujte investiční slitky pouze u prověřených společností, které prodávají stříbrné slitky mezinárodního standardu Good Delivery. „Vyhledejte si společnost, která vám kromě kovu zajistí i dlouhodobé profesionální poradenství a pomůže vám poskládat vhodné investiční portfolio s ohledem na vaše individuální možnosti a potřeby. Nezapomeňte se také informovat o pravidlech a zárukách zpětného výkupu vámi zakoupených investičních slitků", upozorňuje Pavel Ryba, ředitel poradenské společnosti Golden Gate CZ.
(tz)