Světlo je mnohem víc než jen praktická záležitost – může tvořit atmosféru, vyprávět příběhy, zprostředkovávat nové zážitky a spojovat lidi. Česká rodinná firma Decoled, která již více než 25 let přináší dekorativní světlo do veřejného prostoru, zahajuje letošní sezónu unikátními projekty osvětlených Stezek korunami stromů na Lipně a v Krkonoších.
Tyto světelné instalace mění běžný výlet v jedinečné chvíle plné emocí a dokazují, že světlo dokáže proměnit jakýkoli prostor v místo nových příběhů.
Česká rodinná firma si od počátku vzniku zakládá na detailu a inovacích – od návrhu světelných dekorací přes jejich vlastní ruční výrobu až po instalaci. „Každé místo má svůj jedinečný příběh. Naším úkolem je tento příběh respektovat a povýšit pomocí světelné dimenze,“ řekla majitelka firmy Eva Poláčková. Během své historie společnost osvětlovala historické památky, jako jsou hrady, zámky či technické stavby. Podílí se na každoroční vánoční výzdobě měst a obchodních center, vždy s úctou k jejich charakteru a umístění. Novou výzvou se pak stalo zasazení světel do přírodní scenérie lipenské přehrady a Krkonoš. „Šlo nám o harmonické propojení světel s majestátností zimní krajiny a hvězdnou oblohou, aniž by byla narušena přirozená atmosféra večerní přírody,“ přiblížila spolupráci se Stezkami korunami stromů Eva Poláčková. Kromě estetické hodnoty Decoled dbá na udržitelnost a ekologii, což se promítá do používání recyklovaných materiálů a moderních technologií.
Od 17. ledna do 2. března se Stezka korunami stromů na Lipně, která byla vůbec první svého druhu v České republice, proměnila v pohádkový svět. Návštěvníci se mohli těšit na 65 světelných instalací, z nichž některé byly o velikosti až čtyři metry, a 100 000 LED světelných bodů po celé délce stezky. Kouzelně nasvícená cesta je zavedla až do výšky 40 metrů, kde mohli využít unikátní fotopointy, světelné rámy nebo světelnou bránu s výhledem na večerní šumavské lesy a vodní plochu.
Na Stezce korunami stromů v Janských Lázních se 18. ledna rozzářilo více než 150 000 LED světel. Trasa dlouhá 1,5 km a věž o výšce 43 metrů nabídla neopakovatelný zážitek. Svítící modely zvířat v nadživotní velikosti doplnily magickou atmosféru zasněžené přírody. Stezky korunami stromů na Lipně a v Krkonoších byly skvělou příležitostí, jak si užit zimní přírodu v nevšedním světle. Nabídly spojit relaxaci, rodinnou zábavu a nevídanou estetickou podívanou.
Společnost Decoled se podílí také na světelných instalacích Stezkách v korunách stromů v zahraničí. Navštívit můžete ve slovenských Tatrách Stezku Bachledka. V Německu jsou to světelné Stezky v korunách stromů Rügen, Usedom, Saarschleife a Schwarzwald. U slovinské Rogly je to Stezka Pohorje a v Irsku Avondale.
Kompletní seznam Stezek a informace najdete na svetlavypraveji.cz.
(tz)